FDM vs Polyjet
FDM to najpowszechniejsza metoda druku trójwymiarowego – głównie ze względu na dostępność, a także stosunkowo niskie ceny drukarek 3D pracujących w tej technologii oraz materiałów. Jak FDM wypada w porównaniu z Polyjet? Choć jakość i trwałość wydruków FDM jest wysoka, to technologia Polyjet jest absolutnie bezkonkurencyjna jeśli chodzi o precyzję odwzorowywania kształtów, wymiarów i najdrobniejszych szczegółów, gwarantuje też idealnie gładką powierzchnię drukowanych modeli, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na ich estetykę. Na wydrukach wykonanych technologią FDM wyraźnie widać cienkie warstwy materiału, a same modele mają specyficzną fakturę. Choć żywice fotopolimerowe również nakładane są warstwami, efekt ten jest niwelowany.
Na czym polega technologia Polyjet?
Działanie drukarki 3D wykorzystującej technologię Polyjet jest podobne do sposobu pracy wielkoformatowej drukarki 2D. Specjalne głowice nanoszą na stół roboczy warstwę płynnej żywicy, a następnie naświetlają ją światłem UV w celu utwardzenia. Gdy pierwsza warstwa jest już twarda, bezpośrednio na nią nakładana jest kolejna. Proces nanoszenia płynnych warstw materiału i ich światłoutwardzania jest powtarzany aż do uzyskania gotowego modelu. Dzięki temu że warstwy żywicy są bardzo cienkie, dokładność i rozdzielczość powierzchni wydruków są bardzo
wysokie.
Drukarka Polyjet – jakie możliwości daje?
Dla wielu miłośników druku 3D duże znaczenie ma to, jakie możliwości daje drukarka Polyjet, a są one naprawdę szerokie w porównaniu do funkcji oferowanych np. przez urządzenia korzystające z najpopularniejszej technologii FDM. Przede wszystkim pozwala ona na łączenie wielu materiałów o różnych właściwościach w trakcie jednego procesu wydruku i na jednym złożeniu funkcjonalnym. W praktyce oznacza to, że dzięki zwielokrotnionym dyszom drukującym mogą powstawać obiekty wykonane jednocześnie z elementów sztywnych i giętkich, a także modele wielokolorowe.
Najbardziej zaawansowane systemy drukowe umożliwiają nawet mieszanie ze sobą różnych materiałów w celu uzyskania nowych tworzyw o pożądanym stopniu twardości i dowolnym kolorze. Co istotne, światłoutwardzalne żywice są materiałami zdolnymi imitować właściwości tworzyw najczęściej stosowanych w produkcji tradycyjnej, w tym polipropylen czy gumę. Technologia Polyjet pozwala też drukować z materiałów transparentnych, odpornych na wysokie temperatury czy biokompatybilnych, które są wykorzystywane w stomatologii i medycynie.
Technologia Polyjet rozwiązuje problematyczną kwestię estetyki drukowanych modeli, gwarantując ich gładką powierzchnię oraz umożliwia druk skomplikowanych przedmiotów. Jest wciąż rozwijana i poszerzana, dlatego w niedalekiej przyszłości możemy liczyć na jeszcze lepszą jakość wydruków trójwymiarowych.
Szukasz drukarki 3D? Zobacze następujące propozycje w naszym sklepie: