Contour Crafting – drukowanie domów 3D

  • Post category:blog

Contour Crafting – drukowanie domów 3D

Ograniczenia i możliwości



Jednym z problemów przy druku 3D domów okazały się rozmiary drukarki, która musiała być większa od powstającego obiektu. Niekiedy powodowało to trudności w transporcie, aczkolwiek w tym momencie niektóre firmy korzystają już z drukarek mobilnych. Nie jest to więc duże ograniczenie, za to możliwości oferowane przez druk 3D budynku są ogromne. Warto wspomnieć chociażby o możliwości postawienia budynku o dowolnym, nawet najbardziej fantazyjnym kształcie, co w przypadku tradycyjnej budowy wiązałoby się nie tylko z bardzo długim czasem trwania prac, ale także olbrzymimi kosztami. Drukowane domy są stosunkowo tanie i powstają w błyskawicznym tempie niezależnie od stopnia skomplikowania projektu.

Drukowane budynki – domy przyszłości?



Czy z całą pewnością możemy powiedzieć, że domy 3D staną się domami przyszłości? Jak na razie prace związane z powstawaniem budynków 3D znajdują się w fazie testowej, a samych domów nie stawia się na szeroką skalę ze względu na to, że nie jest wiadome, jak będą zachowywały się po kilkudziesięciu latach użytkowania i czy takie inwestycje rzeczywiście są opłacalne. Dotychczasowe wyniki badań są jednak bardzo obiecujące – domy 3D są ekologiczne, gdyż można je budować z surowców stworzonych z odpadów budowlanych i bardzo wytrzymałe. Szacuje się, że ich odporność na trzęsienie ziemi jest zdecydowanie większa, niż ma to miejsce w przypadku budynków postawionych przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii.

Czytaj także: Drukowanie 3D w meblarstwie

Jak powstają drukowane domy?


Niektórym z pewnością trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób mogą być drukowane domy przyszłości 3D. Drukarki umieszczone na szynach, po których mogą się poruszać, korzystają z metody contour craftingu. Polega ona na szybkim nakładaniu kolejnych, cienkich warstw betonu jedna na drugą zgodnie z komputerowym wzorem, czyli np. pozostawiając w ścianach miejsce na okna i drzwi. Powstały budynek wymaga tradycyjnego wykończenia. Ściany domów 3D mają charakterystyczną strukturę, dlatego powinny zostać odpowiednio przygotowane do prac wykończeniowych. Praca drukarki ogranicza się więc do postawienia fundamentów i ścian.

Druk 3D budynków na obecnym etapie nie jest doskonały, jednak wciąż trwają prace nad jego udoskonalaniem. W związku z tym wizja przyszłości, w której budownictwo zostanie zrewolucjonizowane, a domy będą powstawać w ciągu doby, jest jak najbardziej prawdopodobna. Jest ona kusząca nie tylko dla deweloperów, ale także dla osób, które marzą o własnym domku jednorodzinnym, ale póki co nie mogą sobie na niego pozwolić ze względów finansowych.