Modelowanie 3D

Wiesz już zapewne, że zajmujemy się szeroko pojętym skanowaniem przestrzennym, drukowaniem 3D i modelowaniem. Nie obce jest nam również modelowanie budynków w technologii 3D! Mało tego, mamy na ten temat ogromną wiedzę praktyczną i teoretyczną, którą zgłębialiśmy przez długie lata naszej pracy w branży projektowej. Wiedza ta służy nam pomocą podczas skanowania 3D i inwentaryzacji budynków. Wykonujemy również inwentaryzacje rur w budynkach i halach. Sprzęt, którym dysponujemy, poszerza nasze możliwości, sprawiając, że modelowanie i projektowanie budynków w 3D nie ma przed nami żadnych tajemnic.

Modelowanie na podstawie dokumentacji

Oferujemy modelowanie CAD obiektów otrzymanych w wyniku inżynierii odwrotnej lub projektowanie na podstawie dostarczonej dokumentacji. Dostarczane formaty plików to *.IGS, *.STP, *.ASCI, *.PLY, *.OBJ
Skanowanie 3D jest technologią wykorzystywaną w inżynierii oraz w wielu innych dziedzinach i branżach, ponieważ skaner 3D pozwala łatwo i stosunkowo szybko stworzyć dowolny trójwymiarowy obiekt, a także dokładnie zmierzyć jego elementy. Skanowanie 3D jest wykorzystywane również w medycynie, budownictwie, przemyśle konstrukcyjnym, a nawet w dziedzinach takich jak archeologia i paleontologia. 

Modelowanie na podstawie skanu 3D – modelowanie BIM

Modele BIM tworzone na podstawie chmury punktów
Building Information Modelling umożliwiają ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Upraszcza się dzięki temu sam proces projektowy poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu optymalnego wyboru rozwiązań. BIM oznacza modelowanie informacji o budynku, a więc definiowanie elementów takich jak ściany, podłogi, okna i drzwi, ale też przewody elektryczne czy hydraulika. Powstały model CAD jest ich obrazem. Na podstawie zdefiniowanej pozycji czy kierunku danych elementów bardzo łatwo można generować plany 2D, przekroje i rysunki elewacji. Zajmujemy się tworzeniem modeli BIM w najczęściej używanych środowiskach Revit i Archicad, jako że wymiana danych pomiędzy dwoma formatami zwykle bywa problematyczna.

Dokumentacja CAD na podstawie skanu

Polega na parametryzowaniu dowolnego przedmiotu w modelu cyfrowym.
Istnieją dwie metody modelowania. Możemy modelować za pomocą naszej własnej wyobraźni lub na podstawie wcześniej zeskanowanych obiektów.

Oferujemy też usługę projektowania 3D, która polega na inżynierii maszyn i elementów przemysłowych oraz digitalizacji dokumentacji 2D, czyli wykonywania modeli 3D na podstawie archiwalnej dokumentacji 2D.
W ofercie naszej firmy znajduje się:

  • modelowanie i eksport do dowolnego formatu (IGS, ACIS, STEP, Parasolid, ProE, Catia, VRLM, STL itd.)
  • modelowanie prosto z dokumentacji płaskie(2D), szkiców, zdjęć, rzeczywistych detali modeli czy nawet opisu
  • wykonanie wirtualnych lub rzeczywistych, w pełni funkcjonalnych prototypów urządzeń i różnego rodzaju mechanizmów
  • modelowanie na podstawie plików STL uzyskanych ze skanowania 3D.

Inżynieria odwrotna

Modelowanie CAD obiektów otrzymanych w wyniku inżynierii odwrotnej lub projektowanie na podstawie dostarczonej dokumentacji. Dostarczane formaty plików to *.IGS, *.STP, *.ASCI, *.PLY, *.OBJ.

Porównanie skanu i modelu 3D:

Wykorzystanie modelowania 3D

Modelowanie instalacji 3d

Zajmujemy się tworzeniem modeli instalacji, korzystając z programów, takich jak Aveva PDMS i AutoCAD Plant. Nadają się one do przygotowywania opracowań większości rodzajów instalacji przemysłowych. Czym jest PLANT? To model 3D w istocie będący bazą danych, która zawiera informacje pozwalające projektować nowe instalacje chemiczne. To nie tylko reprezentacja przestrzeni trójwymiarowej obiektu, ale także dane pozwalające ustalić, jak będzie przebiegał montaż zaprojektowanej struktury i co będzie do niego niezbędne. Modele w tego typu oprogramowaniach pozwalają mieć pełną kontrolę nad pracami już od najwcześniejszego momentu projektowania aż do wprowadzania zmian czy udoskonaleń w obrębie już istniejącej instalacji. Kiedy warto modelować w PDMS czy AutoCAD Plant? Są to rozwiązania idealne, kiedy zachodzi konieczność modernizacji instalacji w jakimkolwiek obiekcie lub stworzenia rysunków PID (schematu orurowania i oprzyrządowania) i ISO (rysunku technicznego maszynowego), choć inwentaryzacje powykonawcze są bardziej skomplikowane od modeli nowych instalacji. Stworzenie modelu PDMS można zlecić, jeśli posiada się wystarczająco dużo informacji na temat obiektu, na podstawie których można stworzyć bazę danych. Im więcej informacji, tym bardziej szczegółowy projekt, a w przypadku PDMS detale są niezwykle istotne. Oczywiście stopień szczegółowości modelu jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb klienta. Warto mieć na uwadze, że przygotowanie bardzo dokładnego projektu jest czasochłonne i, co za tym idzie – kosztowne. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu powykonawczego ustalamy z klientem wszelkie niezbędne kwestie. Każdy model jest inny i wymaga innego nakładu czasu oraz pracy. W związku z tym ceny modeli są zróżnicowane i dostosowywane indywidualnie do każdego z naszych klientów. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych wysokiej jakości usług!

Modelowanie pod wydruk 3D

Chcesz wydrukować przedmiot według swojego własnego projektu? Masz masę pomysłów i chcesz przekonać się, na czym dokładnie polega modelowanie 3D? Nic prostszego! Z pomocą przychodzi Ci nasz firma i oferowane przez nią modelowanie 3D. Dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania i profesjonalnego sprzętu możemy urzeczywistnić twoje projekty! Wszystko, co oferujemy, jest oparte na naszej wiedzy technicznej i długoletnim doświadczeniu w branży projektów 3D. Zaufaj specjalistom i skontaktuj się z nami już dziś! Nikt nie zrozumie Cię lepiej niż ludzie pełni pozytywnej energii i mający podobną pasję.

Digitalizacja dokumentacji

Digitalizację dokumentacji wykonujemy w zakresie konwersji z dokumentacji archiwalnej do postaci cyfrowej 2D oraz 3D.
Wykonujemy parametryczne rysunki CAD 2D lub modele 3D elementów przemysłowych, konstrukcyjnych i maszyn.

Modelowanie budynków w technologii 3D

B3D to najlepszy zespół inżynierów specjalistów z zakresu inżynierii odwrotnej. Służymy ci swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu architektury oraz budowy obiektów użytkowych! Zaufaj specjalistom, dla których projektowanie i modelowanie budynków to chleb powszedni i zarazem pasja, której są w stanie poświęcić się bez reszty!