drukowanie 3D
Drukujemy z wielu rodzajów materiałów i posiadamy duże zaplecze drukarek 3D
Nasze technologie druku 3D:

Druk 3D jest procesem wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów, które powstają na podstawie komputerowego modelu przygotowanego do druku w tzw. slicerze, czyli programie, który konwertuje plik CAD na „język” drukarki. Możliwości wykorzystania przestrzennych drukarek są uzależnione przede wszystkim od wybranej technologii druku, materiałów, a także objętości roboczej urządzenia. Na precyzję wykonania obiektu wpływa dokładność pozycjonowania elementów sterujących, a także sam materiał, z jakiego jest wykonywany przedmiot.
MJF – Multi Jet Fusion
MJF (multi jet fusion) to przełomowa technologia druku 3D, opatentowana przez firmę HP, polegająca na spajaniu proszków tworzyw sztucznych przy użyciu ruchomej, precyzyjnej głowicy termicznej oraz głowic drukujących nanoszących dwa rodzaje agentów wspomagających proces druku. Stosowanie poliamidu 12 (nylonu) jako materiału modelowego pozwala na osiągnięcie znakomitych własności mechanicznych spełniających wymagania konstrukcyjne w wielu gałęziach przemysłu (lotnictwo, automotive, przemysł maszynowy). Proces druku 3D MFJ jest na tyle wydajny, że możliwe jest wytwarzanie detali “na gotowo”, również w krótkich seriach produkcyjnych.

Zastosowanie technologii MJF
- modele koncepcyjne i funkcjonalne prototypy
- krótkie serie produkcyjne – finalne wyroby
- części zamienne i części maszyn
- obudowy elektroniki
- pomoce warsztatowe
- modele przedoperacyjne i fantomy
- modele architektoniczne, instalacje artystyczne
FDM – modelowanie za pomocą stopionego materiału
Druk odbywa się poprzez aplikację materiału za pośrednictwem dyszy, która układa go na platformie maszyny warstwa po warstwie. Każda warstwa to przekrój poprzeczny drukowanego detalu. Przypomina to nakładanie kremu na tort z tym, że zamiast wyciskarki mamy głowice z dyszami. Głowice poruszają się w osiach X i Y, a stół roboczy porusza się w osi Z. Materiał jaki jest wykorzystywany do druku to tzw. filament, który jest termoplastyczny wykonany na bazie kopolimeru ABS (akrylonitryl butadien styren) lub PC (poliwęglanu).
Minimalna grubość warstwy jaką możemy uzyskać w technologii FDM to 0,1 mm. Modele o trudniejszej geometrii wymagają stosowania struktur podporowych, które po produkcji trzeba wyłamać lub rozpuścić np. w wodzie.
Działanie drukarki FDM
Materiały wykorzystywane w metodzie FDM
ABS
PLA
PC
PC-ABS
PPSU
PEI
PA12
testowanie DOpasowań
modele o małym stopniu skomplikowania
wytrzymałe funkcjonalne mechanizmy
produkcja narzędzi i oprzyrządowania
muzealnictwo i sztuka
MEDYCYNA
przemysł spożywczy
SLA – pierwsza technologia druku przestrzennego
Ten proces addytywnej produkcji elementów prototypowych (rapid prototyping) polega na stopniowym obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części za pomocą lasera na sukcesywnie zanurzanej platformie w wannie z fotopolimerem. Pod wpływem światła laserowego, dochodzi do polimeryzacji i zestalenia substancji blisko powierzchni roztworu. Po obrysowaniu warstwy, platforma jest obniżana dokładnie o grubość wytworzonej warstwy, a cały proces powtarza się aż do uzyskania całego produkowanego elementu.
Przed fazą naświetlania następnej warstwy poziom polimeru zostaje wyrównany, by zapobiec różnicom wysokości, wynikającym z napięć powierzchniowych wykorzystywanych żywic i zjawiska ich płynięcia.
Po wyjęciu z kadzi roboczej element musi zostać poddany naświetlaniu promieniami UV w celu utwardzenia. Tak w pigułce wygląda druk 3D metodą SLA z żywicy światłoutwardzalnej. Niezwykle ważną rolę oczywiście odgrywa w nim specjalistyczny sprzęt – drukarki 3D SLA.
Drukarka 3D SLA i jej działanie

Materiały wykorzystywane w metodzie SLA
Żywice fotopolimerowe na bazie akrylu o bardzo zróżnicowanych właściwościach mechanicznych i temperaturowych naśladujące ABS. Dobór materiału zależy od przeznaczenia prototypu.
Główne zalety technologii SLA
- szybkość druku
- wysoka jakość powierzchni
- wysoka dokładność, grubość warstwy od 0,15mm do 0,025mm
- świetnie się nadaje dla branży odlewniczej i obróbki tworzyw sztucznych
- możliwość druku skomplikowanych brył
wysoka jakość druku 3d
DUża dokładność
Mechanizmy
aplikacje o wysokiej temperaturze
SLS – selektywne spiekanie laserowe – najlepsza technologia na rynku
Selektywne spiekanie laserem polega na spiekaniu proszków poliamidowych lub polistyrenowych często z dodatkiem mączki szklanej lub z dodatkiem aluminium. Proces jest przeprowadzany w ogrzewanej komorze utrzymującej temperaturę bliską granicy topienia tworzywa. Proces SLS nie wymaga podpór, ponieważ sam niespieczony proszek jest wystarczającą podporą dla budowanych warstw, a kilkuprocentowy skurcz materiału następuje dopiero po zakończeniu procesu i stopniowym wychłodzeniu komory. Powstałe w ten sposób części są w pełni funkcjonalne i mogą służyć jako ostateczny produkt z uwagi na właściwości spiekanego materiału.
Drukarka 3D SLS i jej działanie
Materiały wykorzystywane w metodzie SLS
- poliamidy
- polistyreny
- proszek z dodatkiem aluminium lub z dodatkiem szkła
- elastomery
Główne zalety technologii SLS
- dobra dokładność +/- 0,05mm
- różnorodność materiałów
- brak podpór
- dobra jakość powierzchni
- wysoka udarność i wytrzymałość, zbliżona do elementów wtryskiwanych
- odporność temperaturowa
- możliwość druku mechanizmów ruchomych
- możliwość druku elementów cienkościennych (min.grubość ścianki to 0,5mm)
- niski koszt produkcji krótkoseryjnych (do 1000szt)
- możliwość stosowania materiałów z mączką szklaną celem usztywnienia detali
Produkcja prototypów narzędzi
Elementy konstrukcyjne pomp wtryskowych
Elementy o wysokich właściwościach konstrukcyjnych
SLM – druk 3D z metalu
Rynek druku 3D w metalu daje nam obecnie kilka rozwiązań. Technologia DMLS doskonale sprawdza się w przypadku prototypowania lub wytwarzania krótkich serii produkcyjnych. Technologia ta polega na stapianiu proszków metalicznych za pomocą wiązki lasera warstwa po warstwie aż do uzyskania żądanego modelu. Gdzie sprawdzi się technologa druku 3D z metalu? Wszędzie tam gdzie tradycyjne metody odlewnicze lub produkcji ubytkowej nie będą w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi i precyzyjnymi strukturami geometrycznymi.
Technologia ta znalazła szerokie zastosowania w przemyśle: od lotnictwa przez medycynę i jubilerstwo, aż po przemysł maszynowy i chemiczny.
Drukarka 3D SLM i jej działanie
Główne zalety technologii SLM
- brak odpadów
- niskie zużycie energii w porównaniu do innych metod druku 3D
- druk w metalu, idealne na prototypy
- można tą metodą szybko wyprodukować brakujące lub zepsute części
Materiały wykorzystywane w metodzie SLM
- 1.404(316L)
- 1.4542(GP1)
- AlSi10Mg (EN AC-43000)
- 1.2709 (MS1)
Zastosowanie druku SLM