Druk w metalu – o metodzie SLM

  • Post category:blog

Druk w metalu – o metodzie SLM

O technologii selektywnego stapiania słów kilka

Z technologicznego punktu widzenia metoda SLM 3D jest bardzo zbliżona do metody SLS. Jednak zamiast spiekania proszków poliamidowych drukarki 3D do metalu jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują proszki metali. Urządzenie nakłada na powierzchnię roboczą cienką warstwę sproszkowanego metalu, a następnie technologia selektywnego stapiania wiązką lasera spieka określone punkty, które razem tworzą podstawę drukowanego modelu. Następnie stół roboczy obniża się, nakładana jest kolejna warstwa sproszkowanego metalu, który również zostanie spieczony przy pomocy wiązki lasera. Proces jest powtarzany do chwili uzyskania modelu o określonej geometrii. Po wydruku niezbędne jest odczekanie do momentu wystygnięcia zarówno komory drukującej, jak i wydrukowanego modelu. Na koniec zostaje odcięcie modelu od stołu roboczego oraz usunięcie ewentualnych supportów, które są niezbędne przy wydruku modeli o skomplikowanej geometrii.  W ten sposób zapobiega się opadaniu “zawieszonych w powietrzu” struktur.

Zastosowanie SLM w przemyśle

Technologia SLM coraz odważniej wkracza w obszar branży narzędziowej, inżynierii biomedycznej, stomatologicznej, przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, a nawet kosmicznego. Dzięki możliwościom, jakie stwarza druk w metalu można tworzyć funkcjonalne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe części maszyn, wypraski, sztywne obudowy, narzędzia do form wtryskowych, a nawet wymienniki i rozpraszacze ciepła. Również producenci opon coraz częściej wykorzystują technologię addytywną do produkcji form na opony – jest to o wiele szybsze i tańsze rozwiązanie pozwalające w pełni wykorzystać trójwymiarową geometrię.

Zalety SLM

Technologia DMLS/SLM jest rozwijana od 1993, jednak pierwsze komercyjne urządzenia pojawiły się dopiero 2002 – była to drukarka EBM S12 dedykowana dla branży implantologicznej. Dostępne dziś na rynku urządzenia są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, a druk 3D z metalu cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ponieważ jest to technologia posiadająca bardzo duży potencjał i wyróżniająca się sporą ilością zalet. Metoda SLM pozwala znacznie obniżyć koszty jednostkowe przy produkcji elementów o bardzo złożonej geometrii. Istotną zaletą jest również czas wytwarzania, który w niektórych przypadkach można przyspieszyć produkcję nawet o 90 % w stosunku do tradycyjnych metod obróbki skrawaniem. Dzięki niej można również wykonać elementy, które są niewykonywalne w obrabiarkach CNC.

Czytaj także: Druk 3D przyszłość medycyny

Materiały do druku SLM

Druk 3D z metalu może być realizowany przy pomocy wielu materiałów, a ich lista cały czas się rozwija. Najpopularniejsze to stopy żelaza, stopy na bazie niklu, stopy kobaltu i chromu, metale szlachetne, metale reaktywne. Tak przestawia się bardziej szczegółowa lista niektórych materiałów wykorzystywanych w technologii SLM:

  • Aluminium AlSi10
  • Aluminium AlSi12
  • Tytan
  • Inconel IN718
  • Stal nierdzewna AiSi 316L
  • Stal Maraging
  • Kobalt chrom dla stomatologii
  • Kobalt chrom dla ortopedii

Każdy z nich ma określone właściwości, które decydują o konkretnych zastosowaniu. Przykładowo stal nierdzewną 316L wykorzystuje się do wydruku elementów, które mają mieć kontakt z żywnością, a Inconel IN718 jest wykorzystywany do produkcji  modeli, które muszą być odporne na działanie skrajnych temperatur. Jego odporność termiczna wynosi aż 700°C.

Druk SLM - przemysłowa i bezpieczna drukarka

Drukarka SLM – na czym drukować precyzyjnie i bezpiecznie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się tylko jedna – drukarka AL3D-METAL 200. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań jest to kompaktowa drukarka, która zapewnia najwyższą jakość w czasie spiekania proszków metalicznych. Gęstość wydruku sięga 99%, a precyzja wydruku dochodzi do 50 µm, co plasuje ją wśród liderów tego typu sprzętu. Najważniejszą cechą wyróżniającą tą drukarkę SLM jest jednak bezpieczeństwo pracy z proszkiem metalicznym. Technologia SLM daje duże możliwości rozwoju w czasie prototypowania lub produkcji unikalnych elementów, ale bardzo ważne jest także zadbanie o zdrowie użytkowników obsługi. Drukarka AL3D-METAL 200 posiada w komplecie stację oczyszczania wydruku oraz napełniania kartridże, co sprawia że na żadnym etapie korzystania z tej drukarki nie mamy kontaktu z materiałem drukującym. Proszek metaliczny jest szczelnie zamknięty zarówno w komorze drukującej jak i stacji oczyszczania, skąd jest przenoszony w zamkniętych kartridżach. Druk SLM dzięki tej drukarce jest precyzyjny, wysokowydajny, a co najważniejsze bezpieczny

Zapraszamy do zapoznania się z przykładową ofertą naszego sklepu z drukarkami 3D: