Druk 3D w sporcie

  • Post category:blog

Druk 3D w sporcie

Sport jest kategorią, w której mieszczą się różne dyscypliny, specjalizujący się w nich zawodnicy i amatorzy, jak i firmy, które w różny sposób są powiązane z tą dziedziną. W sporcie coraz częściej wykorzystywany jest druk 3D, który stosowany jest do produkcji specjalistycznego obuwia sportowego, odzieży i gadżetów, jak i pozwala na projektowanie i wytwarzanie protez dla niepełnosprawnych. W jaki sposób ponadto przejawia się używanie unikalnych właściwości druku 3D w sporcie?

Ułatwienie dla niepełnosprawnych sportowców

Niepełnosprawności wrodzone i nabyte w drodze różnych chorób i urazów nie muszą całkowicie odbierać szansy na bycia sportowcem. Dowiedli tego ludzie, którzy radzą sobie doskonale w różnych dyscyplinach, a nie mają np. rąk lub nóg, są sparaliżowani od pasa w dół lub mają inne niepełnosprawności.

W ich przypadku druk 3d stwarza szerokie możliwości wykonania pojazdów i protez, które pomagają, a nawet niekiedy umożliwiają treningi oraz starty w zawodach sportowych. Sport osób niepełnosprawnych różni się tym od uprawianego przez osoby pełnosprawne, że wykorzystywać muszą one dedykowane gadżety i sprzęty, dostosowane do ich upośledzenia. Dzięki temu mogą efektywniej pracować swoim ciałem.

Dzięki drukarkom 3D można zmniejszyć niedogodności, z jakimi borykają się niepełnosprawni sportowcy na co dzień. Technologie 3D pozwalają na personalizację urządzeń i gadżetów, a szybkie tworzenie ich prototypów sprawia, że można je doskonale dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. W 3D są już drukowane pełnowymiarowe, całkowicie funkcjonalne wózki inwalidzkie, także takie, które pozwalają na uzyskanie wysokiej zwrotności i szybkości przy graniu w gry zespołowe lub ściganiu się.

Choć w Polsce sport niepełnosprawnych nie jest jeszcze tak popularny jak w Ameryce czy w Zachodniej Europie, to cały czas się rozwija. Istnieją firmy, które zajmują się projektowaniem i wytwarzaniem spersonalizowanego sprzętu sportowego w technologii druku 3D.

Kolarstwo drukowane w 3D

Części rowerowe drukowane na drukarkach 3D powstają z zachowaniem doskonałej precyzji, według zaprojektowanych w specjalnych programach komputerowych modeli. Drukowane są w pierwszej kolejności prototypy, które można testować w praktyce, a w razie potrzeby wprowadzać w nich niezbędne zmiany.

Przykładem drukowania elementów rowerowych w 3D jest przypadek niepełnosprawnego triatlonisty, Floriana Jouanny’ego. Niemal całkowicie sparaliżowany sportowiec z powodzeniem bierze udział w zawodach ekstremalnych typu Ironman. Druk 3D umożliwił mu takie dopasowanie jego handbike`a, że o wiele łatwiej mu pedałować rękami, które niestety nie są w pełni sprawne. Firma Athletics 3D zaprojektowała spersonalizowany sprzęt sportowy dla niego – głównie chodziło o pedały, które pozwoliły zawodnikowi wykorzystać jego siłę i przełożyć ją na łatwiejsze do wykonania pchnięcia dłońmi. Przez to koła w ręcznym rowerze szybciej się kręcą.

Drukowane są już także całe rowery 3D, akcesoria i gadżety rowerowe, jak np. bezpowietrzne opony, wyprodukowane przez południowokoreańskie stowarzyszenie K-AMUG.

Druk 3D na zewnątrz i wewnątrz sportowca

Wydruk sprzętu sportowego na drukarce 3D, projektowanie obuwia i odzieży sportowej spersonalizowanej pod kątem potrzeb zawodników to nie wszystko, co są nam w stanie zaoferować nowoczesne firmy specjalizujące się w technologii addytywnej. Na drukarkach 3D powstają zaawansowane protezy kończyn – rąk i nóg, które także wykorzystywane są przez sportowców. Przechodzą wiele testów, aby były idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Czytaj także: Produkcja protezy z wykorzystaniem 3D

Druk 3D wykorzystywany jest również „wewnątrz” ciała sportowców, czego najlepszym przykładem są wydrukowane implanty 3D.

Implanty regenerujące drukowane w 3D

W ciele sportowców pojawiają się implanty 3D, które powstają dzięki spersonalizowanym projektom w świecie cyfrowym. Mogą to być drukowane wszczepy, jak endoprotezy wykonane z proszku tytanowego w technologii druku 3D. Staw biodrowy jest mocno obciążany w ciele człowieka, zwłaszcza podczas uprawiania sportów, takich jak bieganie. Dlatego wszczepiane implanty muszą charakteryzować się w ich przypadku dużą wytrzymałością. Takie założenia spełniają implanty 3D, które pozwalają na regenerację kości pacjentów. 

Czytaj także: Implanty 3D w służbie medycznej

Jak branża rowerowa może skorzystać na usługach druku i skanu 3D?

Prowadzisz serwis rowerowy i trafił do Ciebie klient poszukujący brakującej części do klasyka, którego od 30-stu lat nie produkują? Może jesteś frame builderem robiącym ramy i rowery na indywidualne zamówienie, a drukarka 3D pozowoliłaby Ci na drukowanie spersonalizowanych części? Nic prostszego, napisz do nas, na pewno pomożemy!  

Odwiedź nasz sklep internetowy, gdzie posiadamy między innymi następujące modele: