Zastosowanie druku 3D w gastronomii
Drukowane jedzenie – czy to możliwe?
Drukowanie jedzenia jest możliwe dzięki stworzonym do tego celu, wyspecjalizowanym drukarkom 3D. Oczywiście urządzenia tego typu muszą spełniać wszelkie normy obowiązujące inne maszyny produkcyjne mające kontakt z żywnością, a więc przede wszystkim być sterylne i łatwe do utrzymania w czystości. Co można dzięki takim drukarkom wydrukować? Podejmowano już próby druku czekolady i innych słodyczy, makaronów czy nawet mięsa, jednak drukarka 3D do żywności może mieć o wiele istotniejsze zastosowanie. Dzięki niej możliwa jest produkcja pełnowartościowych posiłków o konsystencji ułatwiającej posilanie się osobom mającym problemy z przełykaniem spowodowane chorobami takimi jak rak przełyku, udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Oprócz łatwej do przeżuwania i połykania konsystencji drukowane jedzenie dedykowane poważnie chorym ma mieć atrakcyjny, apetyczny wygląd. Ma to ogromne znaczenie przy współwystępującym z innymi dolegliwościami braku apetytu. Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest niezwykle ważne podczas walki z chorobą, dlatego w tym przypadku druk 3D może pomóc rozwiązać bardzo istotny problem.
Foremki 3D
Druk 3D nie musi dotyczyć bezpośrednio jedzenia. Popularnym zastosowaniem druku 3D w branży gastronomicznej jest tworzenie spersonalizowanych foremek o dowolnych wymiarach i kształcie. To możliwość, którą doceniają właściciele lokali gastronomicznych, kucharze i cukiernicy oferujący autorskie, jedyne w swoim rodzaju wypieki. Każdy może zamówić stworzony według indywidualnych potrzeb projekt formy. Na rynku funkcjonują profesjonalne drukarnie 3D podejmujące się realizacji najróżniejszych, najbardziej oryginalnych zleceń. Oczywiście w tym przypadku należy wybrać taką, która dysponuje materiałami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością oraz odpornymi na działanie wysokich temperatur.
Czytaj także: Drukowanie 3D, a przedmioty codziennego użytku
Jak się okazuje, druk 3D znajduje swoje zastosowanie również w gastronomii. Jest to wciąż rozwijająca się technologia, która z pewnością wkrótce zaoferuje jeszcze więcej w tej dziedzinie – zarówno jeśli chodzi o produkcję jedzenia, jak i akcesoriów kuchennych.