Technologia 3D coraz odważniej wkracza w różne dziedziny życia. Jest niezwykle funkcjonalna i wielozadaniowa – daje nieograniczone wręcz możliwości w wielu branżach. Projektowanie mebli, elementów wyposażenia wnętrz oraz odzieży to doskonały przykład jej efektywnego zastosowania.
Jaki styl mogą prezentować wydruki 3D?
Trendy w sztuce użytkowej i w modzie zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Znajdują w nich zastosowanie rozmaite materiały oraz narzędzia, przy czym projektanci coraz chętniej sięgają po druk 3D. Zarówno współczesny design, jak i moda, mają ścisły związek z innowacyjnymi rozwiązaniami, do których wydruki 3D zdecydowanie się zaliczają. Pozwalają w szybki i tani sposób tworzyć cyfrowe modele i prototypy, a nawet finalne produkty. Ich uzyskanie tradycyjnymi metodami trwa znacznie dłużej, nie wspominając o kosztach. Co się zaś tyczy ich stylistyki, to w tym zakresie panuje pełna dowolność. Technologia 3D jest na tyle zaawansowana i precyzyjna, że pozwala uzyskiwać nawet bardzo skomplikowane formy – zwłaszcza że projekt da się obejrzeć i ocenić na podstawie wydrukowanego modelu.
Czytaj także: Druk 3D w służbie mody
Jak modelowanie 3D pomaga w projektowaniu?
Chcąc wydrukować przedmiot według konkretnego projektu, najpierw należy stworzyć przestrzenny model – modelowanie 3D to jeden z najistotniejszych etapów procesu projektowania. Polega ono na tworzeniu i modyfikowaniu obiektów trójwymiarowych przy zastosowaniu specjalistycznego programu komputerowego określanego mianem modelera. W tym kontekście mówi się m.in. o modelowaniu budynków w technologii 3D, co w praktyce jest o tyle trudne, że wymaga kompetencji inżynierskich z wyższej półki. Jest to wiedza, która jednocześnie umożliwia inwentaryzowanie i skanowanie budynków w 3D. Lista korzyści płynących z modelowania 3D w procesie projektowania jest długa, niemniej głównymi zaletami tego rozwiązania są:
- wykrywanie błędów w konstrukcji przed rozpoczęciem produkcji,
- redukcja ryzyka uszkodzenia poszczególnych elementów w rzeczywistych warunkach dzięki analizie statycznej Metodą Elementów Skończonych,
- tworzenie prototypów z zaawansowanych i krzywoliniowych kształtów,
- automatyczne aktualizacje w przypadku zmian wprowadzanych do projektu.
Podsumowując: modelowanie 3D sprawia, że projektowanie przebiega sprawniej i jest obarczone mniejszym prawdopodobieństwem błędów, które mogą zaważyć na funkcjonalności i bezpieczeństwie danego przedmiotu czy obiektu. O tym, jak dalece innowacyjne jest wytwarzanie przyrostowe, świadczy m.in. dom z drukarki 3D – to, co kiedyś wydawało się nierealne, stało się faktem. W 2019 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstała pierwsza na świecie dwukondygnacyjna konstrukcja z drukarki 3D, a w Polsce – a dokładnie w Otrębusach pod Warszawą – zbudowano mały dom 3D o powierzchni 7 m kw.
Drukowanie kostiumów i elementów cosplayu
Jedną z technik wykorzystywanych do projektowania unikalnych i strojów jest 3D print. Cosplay to specyficzna dziedzina mody, gdzie projektowanie 3D jest niezwykle pomocne – pewne za jakiś czas stanie się już standardem. Cosplay to artystyczne hobby polegające na wcielaniu się w fikcyjne postacie. Wiąże się to z koniecznością posiadania odpowiednich kostiumów, które nierzadko są bardzo wymyślne. Ich tworzeniem cosplayerzy na ogół zajmują się we własnym zakresie, co wymaga ogromnej precyzji i godzin żmudnej pracy. Mając do dyspozycji odpowiedni program 3D, łatwiej jest zaprojektować strój. Co więcej, drukarki 3D, które obecnie są dostępne nie tylko do celów przemysłowych i naukowych, ale także na indywidualny użytek, to świetny i niedrogi sposób na wykonanie wielu elementów cosplayu – ich stworzenie tradycyjnymi metodami pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy.
Projektowanie mebli i wyposażenia wnętrz
W 2017 r. IKEA wprowadziła do swoich sklepów meble 3D i zapowiedziała, że takie kolekcje systematycznie zaczną pojawiać się w jej ofercie. Meble oraz inne elementy wyposażenia wnętrz wyprodukowane tą właśnie techniką proponuje coraz więcej firm na świecie, które wykorzystując stosowny program do projektowania mebli, tworzą niezwykłe i zachwycające designem projekty. Cieszą się one uznaniem wśród miłośników wyszukanego i wyrafinowanego wzornictwa, co tylko potwierdza, że profesjonalny program do projektowania mebli 3D w połączeniu z wyobraźnią twórcy pozwala stworzyć istne cuda.
Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego, posiadającego takie produkty jak:
- Skaner 3D Scantech Simscan
- Skaner 3D Hexagon PRIME SCAN 8Mpx (R8)
- Peel 3D – Peel2 Ręczny Skaner 3D wersja demo
- Skaner 3D Scantech KSCAN-Magic
- Skaner 3D Scantech TrackScan-P42
- Skaner 3D Hexagon SmartScan HE-R8
Czy wydruki 3D znajdą swoje miejsce w modzie powszechnej?
Technologia 3D nieustannie się rozwija oraz doskonali, przez co staje się tańsza i bardziej przystępna. Jej zastosowanie w modzie nie jest żadną wizją rodem z przyszłości, ale czymś, co już teraz znajduje ugruntowanie w praktyce. W europejskiej stolicy mody, czyli w Mediolanie, odbył się pokaz, podczas którego zaprezentowana została unikalna kolekcja w całości wydrukowana w 3D. Jest jedynie kwestią czasu, to kiedy i odzieżowe sieciówki zaczną na szeroką skalę wykorzystywać technologię 3D. W produkcji seryjnej niebagatelne znaczenie mają automatyzacja i redukcja kosztów, dlatego 3D jest zdecydowanym sprzymierzeńcem powszechnej mody.