Druk 3D w branży architektonicznej
Od czego zaczyna się projektowanie budynków i budowli? Zwykle od pomysłu, który obecnie przenoszony jest do świata cyfrowego, a stamtąd można go wydrukować na drukarce 3D, jako makietę trójwymiarową. W jaki sposób architekci wykorzystują technologię drukowania 3D w swoich projektach?
Projektanci drukujący w 3D
Właściwie od lat, jeszcze zanim modelowanie domu za pośrednictwem oprogramowania 3D stało się tak popularne przy projektowaniu budynków i budowli, architektura korzystała z modeli i makiet trójwymiarowych, tworzonych ręcznie, przez profesjonalnych modelarzy lub z kartonu. Dziś makiety powstają o wiele łatwiej, a to dzięki drukowi 3D. Ich wykonanie stało się proste, tanie i szybkie. Nawet najbardziej skomplikowane pod względem geometrycznym bryły budynku mogą być uwzględnione w projekcie cyfrowym, a później przeniesione do świata rzeczywistego za pomocą drukarki 3D. Projekt nabiera wówczas realnych kształtów.
Technologie przyrostowe, czyli drukowanie 3D w architekturze, są wykorzystywane przez wielu projektantów, na różnych etapach ich pracy. Przede wszystkim sięgają po nie ci projektanci, którzy tworzą w programach komputerowych swoje pomysły. Projektowanie w 3D stwarza szerokie możliwości dla architektów. Mogą dowolnie dodawać i odejmować elementy budynków, konsultując je z zamawiającymi. Co istotne, projekt domu 3D musi być wykonany w takim programie lub zostać przekonwertowany na format, który obsługiwany jest przez drukarki 3D.
Przy dużej szczegółowości projektów wielokondygnacyjnych budynków, projektowanych wraz z ich wyposażeniem, drukowanie ich makiet w 3D bywa problematyczne, ale nie dla tych architektów, którzy zaznajomieni są z metodami druku w popularnej technologii FDM lub z żywic światłoutwardzalnych – SLA/DLP. Ci wiedzą bowiem, że muszą projektować osobno poszczególne kondygnacje i ich ewentualne wyposażenie, aby dało się je wydrukować na drukarkach 3D.
Ułatwienia wynikające z zastosowania druku 3D w branży architektonicznej
Zastosowanie druku 3D w architekturze pozwoliło ułatwić wykonywanie projektów i wprowadzanie w nich niezbędnych zmian. Samo modelowanie 3d jest nie tylko technologią, która stanowi duże uproszczenie pracy projektantów branży architektonicznej, ale jednocześnie umożliwia wydrukowanie zaprojektowanych budynków w odpowiedniej skali. Powstają przez to modele i makiety, wykorzystywane do zaprezentowania klientom wizualizacji obiektów budowlanych. W porównaniu do tradycyjnych makiet, te wykonane przy użyciu drukarek 3D wierniej odwzorowują wszelkie drobne detale i są po prostu dokładniejsze. Eliminują ryzyko wystąpienia tzw. błędu ludzkiego przy składaniu makiety.
Wykorzystanie domu z drukarki 3D pozwala na sprawdzenie określonych elementów konstrukcji lub weryfikacji spełnienia poczynionych uprzednio założeń projektowych. Na różnych etapach wizualizacji budynku można drukować ich makiety, by zaprezentować je zleceniodawcy i na ich podstawie wprowadzać ewentualne zmiany.
Ważnym ułatwieniem dla przedstawicieli branży architektonicznej przy projektowaniu 3D budynków, w tym domów, okazuje się technologia proszkowa druku. Wykorzystywany jest w niej niespojony proszek gipsowy, który w formie podpór dla poszczególnych elementów drukowanych detali ma taką specyfikę, że łatwo je usunąć. Projekt powstaje więc w jednym kawałku, a dodatkowo może być koloryzowany bez konieczności ręcznego malowania.
Gdzie można zobaczyć architektoniczne projekty 3D?
Przykładem architektonicznych projektów 3D są budynki i budowle projektowane przez studentów uczelni w Wielkiej Brytanii, Wydziału Architektury i Budownictwa Uniwersytetu Nottingham. Żacy studiujący architekturę, urbanistykę i podobne kierunki, tworzą projekty 3D, które powstają z wykorzystaniem metod przyrostowych.
Ciekawostką są nie tylko makiety, ale i domy 3D, jakie są pełnowymiarowe i wydrukowane z wykorzystaniem drukarek 3D. Przykładem takiego domu jest obiekt jednorodzinny w Rosji. Firma Apis Cor wykorzystała mobilną drukarkę 3D po to, by z jej pomocą wydrukować betonowe ściany tego domu. „Wydrukowano” go w ciągu zaledwie jednej doby, a jedyne prace ręczne, jakie w nim wykonano, to malowanie ścian, zainstalowanie dachu, poprowadzenie kabli i ocieplenie.
Gdzie jeszcze będzie wykorzystywane projektowanie budynków w 3D?
Drukowanie domów i budowli na drukarkach 3D nie jest już tylko fantastyczną wizją przyszłości. Rzeczywiście może mieć to miejsce, czego dowiedziono w Rosji. Tymczasem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tamtejsi inżynierowie i architekci przymierzają się do tego, by w najbliższej przyszłości wydrukować w 3D pierwszy na świecie wieżowiec. Takie plany poczynił startup Cazza Construction z siedzibą w Dubaju.
Czytaj także: Budownictwo przyszłości – domy 3D
Wsparciem dla projektowania w 3D obiektów architektonicznych, nie tylko domów, ale i obiektów urbanistycznych, jest skanowanie 3d budynków. Skan pozwala na stworzenie przez architektów projektu domu lub innego obiektu, który w przestrzeni cyfrowej można dowolnie modyfikować.
Jak możemy Ci pomóc?
Jeśli szukasz podobnych rozwiązań jak opisane powyżej, najlepiej napisz do nas poprzez formularz kontaktowy. Mamy ogromną wiedzę merytoryczną i praktyczną, którą przez długie lata zgłębialiśmy pracując w branży projektowej. Wykonujemy również inwentaryzacje w budynkach i halach. Sprzęt, którym dysponujemy, poszerza nasze możliwości, sprawiając, że skanowanie, modelowanie i projektowanie budynków w 3D nie ma przed nami żadnych tajemnic, a nasze usługi druku 3D sprawiają, że dysponujemy kompleksową ofertą dla branży budowlanej i architektonicznej.
Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowe, posiadającego takie produkty jak: