Skanowanie 3D

Z wykorzystaniem skanera światła strukturalnego, światła laserowego czy fotogrametrii.
Urządzenia, jakimi dysponujemy, wykorzystują różne technologie, stosowane w zależności od rodzaju skanowanego obiektu

Nie ma obiektu, którego nie zeskanujemy

Skanowane obiekty mają wymiary od kilku mm do nawet kilkuset metrów. Oferowane przez nas usługi skanowania 3D o wysokiej rozdzielczości pozwalają na przeprowadzenie procesu digitalizacji z dokładnością do 0,01 mm. Skanowanie 3D jest technologią powszechnie wykorzystywaną w inżynierii oraz w wielu innych dziedzinach i branżach. Skaner 3D pozwala łatwo i stosunkowo szybko stworzyć dowolny trójwymiarowy obiekt, dokładnie zmierzyć poszczególne elementy składowe, a także odtworzyć teksturę powierzchni. Skanowanie 3D jest wykorzystywane również w medycynie, budownictwie, przemyśle konstrukcyjnym, a nawet w dziedzinach takich jak archeologia i paleontologia. Skanujemy za pomocą wielu rodzajów urządzeń i technologii, dlatego jesteśmy w stanie zeskanować praktycznie każdy obiekt. 

Którą technologiĘ skanowania 3d wybrać?

SKANOWANIE  3D ŚWIATŁEM STRUKTURALNYM

Pomiar geometrii, objętości i pola powierzchni dowolnych obiektów rzeczywistych

Wzornictwo

Inżynieria odwrotna – kontrola jakości

Testy i symulacje

Bezdotykowa inspekcja – kontrola zużycia

Digitalizacja obiektów

Archiwizacja zbiorów – wirtualne muzea

SKANOWANIE  3D LASEROWE

Pomiar geometrii, objętości i pola powierzchni dowolnych obiektów rzeczywistych

Skanowanie magazynów – optymalizacja przestrzeni

Inwentaryzacje budowlane

Modele instalacji

FOTOGRAMETRIA

Pomiar geometrii, objętości i pola powierzchni dowolnych obiektów rzeczywistych

Skanowane z teksturą

Modele obiektów rzeczywistych

Inżynieria odwrotna – kontrola jakości

Skaner niebieskiego światła laserowego

Urządzenie, którym dysponujemy, jest wyposażone w trzy kamery,  co  pozwala na przeprowadzenie procesu digitalizacji bez punktów referencyjnych i  z dokładnością +/-0,01mm. Klienci najczęściej wykorzystują usługi skanowania światłem laserowym do pomiarów, kontroli jakości i digitalizacji obiektów.

kontrola jakości

digitalizacja obiektów

testy i symulacje

archiwizacja zbiorów

wzornictwo

Skaner laserowy

Do pomiarów LIDAR wykorzystujemy skaner laserowy światła podczerwonego marki Leica RTC360 lub Faro Focus. Wymienione skanery 3D są najczęściej stosowane do skanowania 3D budynków, instalacji przemysłowych i dużych obiektów.  Dokładność tych urządzeń
sięga nawet 1mm.

inwentaryzacje budowlane

kontrola jakości

digitalizacja obiektów

skanowanie magazynów – optymalizacja przestrzeni

Fotogrametria

Skanowanie obiektów z jednoczesnym odwzorowaniem ich tekstury to spore wyzwanie. Fotogrametria umożliwia przeniesienie obiektów rzeczywistych do formy elektronicznej z zachowaniem bryły 3D i tekstury. Dobrze dobrany i skalibrowany sprzęt, setki zdjęć i odpowiednie oprogramowanie umożliwiają odtworzenie obiektu z jego teksturą lub przygotowanie go do dokładnych pomiarów.

kontrola jakości

digitalizacja obiektów

skanowanie z teksturą

archiwizacja zbiorów

wzornictwo

 Na czym polega skanowanie 3D?

Żyjemy w czasach, w których technologia ma ogromny wpływ na naszą rzeczywistość. Większą część swojego czasu spędzamy w świecie wirtualnym, który w wielu przypadkach jest miejscem pracy. Pozwala on również zdobywać nową wiedzę, podtrzymywać kontakty towarzyskie oraz dostarcza rozrywki na niespotykanym wcześniej poziomie. Rokrocznie powstają nowe technologie i wynalazki, które bezpośrednio wpływają na coraz większy stopień digitalizacji naszej rzeczywistości. Doskonałym przykładem jest skanowanie 3D. To technologia o relatywnie krótkiej historii, jednak już teraz jest niezastąpiona w inżynierii oraz w wielu innych branżach i dziedzinach przemysłu. Jeżeli zdecydujecie się przeczytać ten artykuł do końca, dowiecie się, czym jest i jak działa skan 3D.

Czym jest skaner 3D?

Skaner 3D to specjalistyczne urządzenie optoelektroniczne, które pozwala dokładnie przeanalizować dowolny obiekt, przedmiot, a nawet otoczenie w celu uzyskania danych niezbędnych do stworzenia trójwymiarowego modelu cyfrowego. Obecnie branża dynamicznie się rozwija, dlatego na rynku pojawiło się wielu producentów, którzy oferują różne urządzenia umożliwiające skanowanie 3D. Różnią się one klasą, parametrami działania oraz funkcjonalnościami. Renomowane firmy oferujące usługi skanowania 3D działają wyłącznie na profesjonalnym sprzęcie, takim jak urządzenia marki Aicon (grupa Hexagon), które oferują niezwykle precyzyjny skan 3D dzięki technologii skanowania światłem niebieskim-strukturalnym. Urządzenia tej marki wyposażone są również w wiele innych rozwiązań stykowych lub bezstykowych, które mają istotny wpływ na komfort i efektywność pracy. Skanery Aicon posiadają monochromatyczne lub kolorowe kamery wysokiej rozdzielczości oraz laserowe wskaźniki pozwalające na szybkie określenie pozycji skanera względem detalu. Dzięki nim automatycznemu stolikowi, możliwe jest szybkie i skuteczne skanowanie 3D, ponieważ ich modułowa konstrukcja ma kompaktowy kształt oraz niską masę, dlatego są idealne do pomiarów w terenie, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Jak przebiega skanowanie 3D?

Skanowanie 3D to proces polegający na zebraniu dużej ilości współrzędnych punktów z obiektu rzeczywistego i przeniesieniu ich do rzeczywistości wirtualnej. Utworzona w ten sposób chmura punktów jest przetwarzana w oprogramowaniu Optocat gdzie z punkty łączy się liniami i dzięki temu powstaje model poligonalny stworzony z siatki trójkątów. To uproszczona definicja, ponieważ w rzeczywistości istnieje wiele technologii skanowania 3D, które znacząco różnią się od siebie. Można je sklasyfikować według następujących kategorii:

  • Technologia kontaktowa (stykowa) – w tym przypadku specjalistyczne urządzenia wykonują skanowanie 3D przedmiotu poprzez fizyczny dotyk polegający na umieszczeniu przedmiotu na wyszlifowanej płycie pomiarowej. Jeżeli powierzchnia przedmiotu uniemożliwia stabilne ułożenie na płycie pomiarowej, wówczas stosuje się uchwyty mocujące.
  • Technologia bezkontaktowa (bezstykowa) aktywna – polega na wykorzystaniu aktywnych skanerów 3D, które emitują światło, ultradźwięki lub promieniowanie rentgenowskie, a następnie wykrywają powstające refleksje lub promieniowanie przechodzące przez badany obiekt.
  • Technologia bezkontaktowa pasywna – to przeciwieństwo technologii aktywnej. W tym przypadku urządzenie wykonujące skan 3D nie emituje własnego światła, lecz analizuje naturalne światła otoczenia. Cena skanowania 3D tą techniką jest najniższa, ponieważ w większości przypadków zbędna jest inwestycja w specjalistyczny sprzęt.

Skanowanie 3D i Skaner 3d – cena

Skanowanie 3D to zaawansowana technologicznie dziedzina, jednak ze względu na intensywny rozwój branży cena usług rokrocznie zmniejsza się. Na rynku coraz częściej pojawiają się nowe firmy oferujące usługi skanowania 3D i sprzedaż skanerów. W wielu przypadkach jednak bazują one na tanim, niskiej jakości sprzęcie, co negatywnie wpływa na jakość świadczonych usług. Nasza firma w odróżnieniu od konkurencji posiada profesjonalny skaner 3D najwyższej klasy z dedykowanym oprogramowaniem służącym do obróbki i postprocessingu danych. Urządzenia oferowane przez naszą firmę są dzięki temu skuteczniejsze, wydajniejsze i szybsze w działaniu. W razie zainteresowania dokładnymi cenami usług skanowania 3D lub zakupem skanerów 3D renomowanej marki Aicon zapraszamy do kontaktu i zachęcamy do dokładnego przeanalizowania naszej oferty. Jesteśmy jedną z niewielu firm działających na terenie całego kraju, które oferują kompleksowy skan 3D. Z pewnością zaproponujemy satysfakcjonującą ofertę, zapewniając bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Skanowanie światłem strukturalnym jako nowoczesna metoda skanowania 3D – dlaczego warto się na to zdecydować?

Metodę skanowania 3D, jaką jest skanowanie światłem strukturalnym warto wykorzystać przede wszystkim ze względu na szybkość i precyzję. W tym przypadku możemy liczyć na dokładność oscylującą nawet w granicach kilkudziesięciu mikrometrów. Patrząc obiektywnie na usługi skanowania, za pomocą skanerów światła strukturalnego możemy zeskanować wiele punktów, skanując cały obszar pola widzenia za jednym razem. Jest to duże ułatwienie, a zarazem oszczędność czasu.

Technologia światła strukturalnego – zalety wiążące się z inwestycją w skanowanie 3D

Zalety wiążące się z inwestycją w skanowanie 3D:

  • wysoka rozdzielczość druku,
  • możliwość zeskanowania dużego obszaru w mniej niż 3 sekundy,
  • elastyczna i relatywnie niska cena w stosunku do wysokiej wydajności skanerów 3D.

Skanowanie światłem strukturalnym jest zazwyczaj tanie. Ogromną zaletą tego rozwiązania okazuje się dodatkowo elastyczność – każdy z nas może skorzystać z usług firm zajmujących się skanowaniem i drukowaniem za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń, zależnie od własnych preferencji. Jeżeli nie potrzebujesz wyjątkowo dokładnego skanu, a jedynie zależy Ci na szybkości drukowania i ewentualnie wytrzymałości przygotowanych materiałów – zapłacisz stosunkowo niską kwotę za wydruk 3D.

Skanowanie laserowe przestrzeni – nowoczesne usługi skanowania 3D dla wymagających klientów

Skanowanie laserowe przestrzeni jest wykorzystywane w wielu dziedzinach, natomiast głównie w architekturze oraz budownictwie. Omawiana technika może w relatywnie krótkim czasie zobrazować wygląd takich obiektów, jak:

  • biurowce,
  • hale przemysłowe,
  • konstrukcje morskie,
  • domy jednorodzinne,
  • budynki wielorodzinne.

Bardzo istotnym faktem jest, iż usługi skanowania są absolutnym must-have, jeżeli chodzi o modelowanie w środowisku BIM. Za pomocą tej technologii możemy projektować przekroje obiektów i wybranych rzutów (np. nieruchomości jednorodzinnych lub budynków przemysłowych).

Fotogrametria – precyzyjne skanowanie do druku 3D

Fotogrametria wchodzi w skład usług skanowania 3D. Model ten działa na bardzo prostej zasadzie, umożliwiając wykonywanie fotografii obiektów z różnych miejsc oraz kątów. Najczęściej fotogrametrię wykorzystuje się do m.in.:

  • generowania cyfrowych modeli;
  • pomiaru odległości, wysokości oraz powierzchni i objętości;
  • sporządzania dokładnych map topograficznych.

Dzięki wytworzonemu cyfrowemu modelowi 3D możemy bardzo precyzyjnie zmierzyć cechy powstałego produktu.

Zalety fotogrametrii – skaning 3D w praktyce

Istnieje wiele zalet fotogrametrii. Spośród najważniejszych wyróżniamy m.in.:

  • sprawne gromadzenie danych,
  • dokładne wyniki,
  • możliwość wykorzystania jednego zeskanowanego obszaru do wielu analiz,
  • największa wydajność spośród obecnie dostępnych metod skanowania 3D,
  • możliwość wizualizacji i analizy w pełnokolorowych modelach.

Fotogrametrię wykorzystasz do monitorowania środowiska i planowania oraz projektowania infrastruktury. Jeżeli masz pytania odnośnie wybranych usług skanowania i drukowania 3D – napisz do nas maila lub zadzwoń. Z chęcią udzielimy merytorycznych porad.