Porównanie tworzyw PET i PETG
Podczas wykorzystywania technologii przyrostowych i drukowania 3D stosowane są różne filamenty – materiały do druku. Wśród nich są takie tworzywa jak PET i PETG. Czym się różnią i jakie są ich cechy wspólne?
Tworzywa sztuczne stosowane w druku 3D
Materiały niezbędne do druku 3D nazywane są filamentami 3D. Istnieje szeroki wybór takich rozwiązań. Który filament wybrać, by osiągnąć założone efekty w druku 3D? Wszystko zależy od tego, jaki projekt ma być wydrukowany i jakie cechy ma on mieć. Filament 3D może być tworzywem sztucznym, ale nie tylko. Istnieją i inne materiały wykorzystywane w drukarkach 3D.
Czytaj również: Jakie materiały wykorzystuje się w druku 3D?
Prócz plastiku, tj. różnego rodzaju tworzyw sztucznych, drukarki pracują na bazie i innych materiałów, na bazie żywic światłoutwardzalnych, biomateriałów stosowanych w szeroko pojmowanej medycynie, z użyciem sproszkowanych metali lub gipsu.
Z drugiej strony drukowanie 3D i urządzenia, jakie są w nim wykorzystywane, narzucają operatorom w pewny stopniu typ materiału do druku 3D. Najpopularniejsza i najtańsza metoda trójwymiarowego wydruku SLS potrzebuje w swojej pracy sproszkowanych tworzyw sztucznych, czyli poliamidów spiekanych ze sobą przy użyciu wiązek lasera. O wyborze filamentu decyduje przede wszystkim to, do jakiej temperatury może rozgrzać się maksymalnie głowica drukarki 3D. Jeśli jest to co najmniej 300 stopni Celsjusza, najprawdopodobniej urządzenie to poradzi sobie ze stopieniem dowolnego materiału do drukowania.
Powszechnie w użyciu znajduje się filament PET oraz PETG. Sprawdźmy, co to właściwie jest i kiedy znajduje zastosowanie w druku 3D.
Wytwarzanie tworzyw sztucznych typu PET
Powszechnie znanym i stosowanym w różnych branżach przemysłowych tworzywem sztucznym jest PET. Dokładnie to politereftalan etylenu, a właściwie poliester kwasu tereftalowego i glikolu etylenowego. PET – polimer o budowie liniowej, uzyskiwany w procesie polikondensacji. Po raz pierwszy tworzywo PET wyprodukowano w 1941 roku. Wówczas to do produkcji włókien syntetycznych materiał PET wykorzystała firma British Calico Printers.
Powszechnie PET używany jest do produkcji butelek plastikowych. Tworzywo to ma dobre właściwości fizyczne – charakteryzuje się dużą twardością i sztywnością oraz odpornością chemiczną.
Pochodną materiału PET jest inny, podobny materiał, z którego powstają filamenty do drukarek 3D. Mowa tu o PET-G, który jest kopolimerem poli (tereftalanu etylenu), który wykorzystywany jest jako tworzywo do produkcji opakowań plastikowych, z glikolem etylenowym. Dzięki połączeniu tych dwóch substancji mógł powstać materiał do druku 3D o innych właściwościach, różniących go od zwykłego PET.
Porównanie właściwości fizykochemicznych polimerów PET i PETG
Tworzywa PET i PETG to filamenty, które mają podobne pochodzenie. Jednak PET-G powstaje z wykorzystaniem polimeru oraz glikolu etylenowego. Połączenie tych dwóch substancji powoduje, że petg filament do drukarki 3D świetnie nadaje się do zastosowania przy drukowaniu w technologii FFF. O ile wśród filamentów PET mieszczą się takie materiały sztuczne jak ABS czy PLA, o tyle PETG łączy ich najbardziej pożądane cechy:
- wytrzymałość,
- elastyczność,
- niewielki skurcz materiału,
- bardzo dobrą dokładność wymiarową wydruków.
Cechą wspólną dla materiałów PET i PETG jest to, że podlegają one recyklingowi. Recykling tworzyw sztucznych pozwala na ich ponowne wykorzystanie, co zmniejsza koszty druku.
Który filament do drukarki 3D – PET czy PETG?
Jeśli potrzebne byłoby dokonanie wyboru, który filament: PET czy PETG będzie lepszym materiałem do druku 3D, to zdecydowanie decyzja powinna wskazywać na zastosowanie PETG. Z jego pomocą dość łatwo można drukować, nawet z wykorzystaniem niskobudżetowych drukarek 3D. Poza tym drukuje się z niego w temperaturze w zakresie około 240 stopni Celsjusza. Podczas druku nie jest wytwarzana zbyt duża ilość lotnych związków organicznych z takiego materiału. Nie jest on jednak filamentem do drukarek 3D całkowicie wolnym od wad, ponieważ wykazuje swoistą kruchość, dlatego wydruki z PETG mogą łatwo pęknąć pod wpływem siły mechanicznej.
PET również ma szerokie zastosowanie do drukowania różnych elementów plastikowych, choć nie ma tak dobrych właściwości fizycznych i chemicznych jak PETG.
Czytaj także: Filamenty do drukarki 3D
Gdzie kupić?
Z bogatą ofertą filamentów o różnych właściwościach można zapoznać się w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do zakupów. Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowe, posiadającego takie produkty jak: