Zasada działania skanera 3D
Pozyskiwanie informacji o kształcie obiektu za pomocą skanera 3D opiera się na współrzędnościowej technice pomiarowej. Pomiar polega na wymierzaniu odległości od źródła światła ( w zależności od zastsowanej technologii możemy rozróżnić laser lub światło strukturalne) do obiektu na które światło pada. Kamery zczytują pozycje punktów o określonych współrzędnych przestrzennych i oprogramowanie wyznaczaniu ich położenie w przyjętym globalnym układzie współrzędnych skanera. Skaner działa w sposób bezdotykowy. Projekcja światła laserowego lub strukturalnego na skanowany obiekt pozwala wbudowanej matrycy rejestrować jego współrzędne. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji możliwe jest odtworzenie tekstury i geometrii przedmiotu w postaci cyfrowej. Dzięki temu podczas jednego pomiaru światłem laserowym (LIDAR) możemy zebrać nawet do kilku milionów punktów pomiarowych. Co pozwala potem na cyfrowe odtworzenie obiektów o najbardziej skomplikowanych kształtach, przy czym dla uzyskania możliwie dokładnego modelu 3D należy zeskanować obiekt z min. 50% – towym nałożeniem się jednego skanu na drugi tzw. zakładka.
Czytaj także: Potencjalne zastosowanie druku 3D w wojsku
Ręczny skaner 3D – zastosowanie
Skanery 3D powstały przede wszystkim z myślą o inżynierii odwrotnej wykorzystywanej w wielu branżach. Polega ona na pracy nad już istniejącymi obiektami – ich rekonstrukcją lub modyfikacją. Skanery 3D możemy podzielić na stacjonarne oraz ręczne. Te drugie mają kompaktowy rozmiar, dzięki czemu korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze i wygdniejsze dla operatora. Pozwalają na skanowanie przedmiotów, których rozmiar bądź geometria nie pozwalają na umieszcze w urządzeniu stacjonarnym. Należy przy tym jednak pamiętać ,że skanery ręczne nigdy nie osiągną dokłądności skanerów stacjonarnych na statywach. Skanery ręczne najczęściej wykorzystuje się w kryminalistyce, pracach architektonicznych i konstruktorskich, podczas dokumentowania artefaktów o wysokiej wartości historycznej oraz archiwizowania zbiorów muzealnych.
Jaka jest cena skanera 3D?
Zakup skanera 3D jest wydatkiem rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych w zależności od wybranego modelu. Przed zakupem warto dokładnie zastanowić się nad tym, do czego skaner będzie wykorzystywany oraz który z proponowanych na rynku produktów najlepiej sprawdzi się w tej roli. W ofercie producentów znajdują się skanery ręczne i stacjonarne umożliwiające pracę w wielu trybach. Niektóre w zestawie zawierają statyw oraz obrotowy stolik pozwalające na zautomatyzowanie procesu skanowania. Pod uwagę należy wziąć także rozmiar skanowanych obiektów oraz warunki, w jakich działa skaner 3D.
Zapraszamy do zapoznania się z przykładową ofertą naszego sklepu ze skanerami 3D: