Holenderska marynarka wojenna inwestuje w drukarki 3D do drukowania części zamiennych

  • Post category:blog

Holenderska marynarka wojenna inwestuje w drukarki 3D do drukowania części zamiennych

Druk 3D staje się coraz bardziej kluczową technologią w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii. Poprzez druk części zamiennych na pokładzie fregat, stają się mniej zależni od skomplikowanych operacji logistycznych. Ostatnią wprowadzoną innowacją jest tak zwany AMCOD, czyli zintegrowane mobilne centrum naprawcze umieszczone w standardowym wyposażeniu statku. W zaledwie godzinę po instalacji jednostki obronne mogą drukować polimerowe części zamienne, gdziekolwiek się znajdują. W systemie AMCOD znajduje wykorzystanie drukarka 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410, ze względu trwałość wydrukowanych elementów pod względem wytrzymałości mechanicznej i termicznej.

Kiedy holenderski okręt wojenny wypływa na misję z portu Den Helder, godzinę drogi od Amsterdamu, na jego pokładzie znajduje się około 30 000 części zamiennych. Są one potrzebne do zapewnienia sprawności okrętu podczas trwania misji. Są to przeróżne elementy od wysokiej jakości części silnika do filtrów do oczyszczania wody. “Jeśli mielibyśmy możliwość wydrukowania na miejscu chociaż 10% z tych elementów, drastycznie zredukowalibyśmy nasz ślad logistyczny.” – mówi Max Nijpels, pracownik ECAM, laboratorium innowacji współpracującym z działem konserwacji Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej. “Jeśli uda nam się te 10% zastąpić drukarką 3D i kilkoma rolkami filamentów, to zaoszczędzimy przestrzeń magazynową, wagę i obsługę logistyczną. Dodatkowo technologia przyrostowa umożliwi nam zwiększenie zdolności operacyjnej” – dodaje.

Krok w stronę części zamiennych wyższej jakości

MARAMEX, wewnętrzna platforma marynarki wojennej związana z technologią druku 3D, zawiera już kilkaset komponentów, które zostały przetestowane i zwalidowane. Przeszkolony w ECAM personel marynarki wojennej może samodzielnie dokonać inżynierii odwrotnej części, jeśli nie jest ona dostępna do pobrania w bazie. Na razie są to części niekrytyczne, dla których materiał PLA jest wystarczający pod względem wytrzymałości. ECAM chce iść o krok dalej. Dlatego zainwestował w trzy drukarki 3D INTAMSYS zdolne do pracy w wysokich temperaturach: jedną drukarkę podstawową model FUNMAT HT oraz dwie przemysłowe drukarki FUNMAT Pro 410. Max Nijpels mówi “Chcemy używać wydrukowanych części zamiennych między innymi w komorze silnika, gdzie temperatura może drastycznie wzrastać oraz w miejscach, gdzie będą one poddawane dużym obciążeniom mechanicznym”. Takie cele wymagają wykorzystania zaawansowanych polimerów takich jak poliwęglany, PEEK i PEKK oraz nylon wypełniony włóknami węglowymi. “W tym celu zakupiliśmy trzy drukarki z serii INTAMSYS FUNMAT. Będą one współpracowały ze standardowymi drukarkami FFF. Tam gdzie stara technologia polegnie, zastosujemy nowe drukarki 3D”.

Otwarta platforma i solidne wyniki wydruków

Dla Holenderskiej Marynarki Wojennej przy wyborze wysokotemperaturowej drukarki 3D ważne były trzy kryteria: otwarta platforma; swobodny wybór materiałów i łatwość w obsłudze porównywalna z podstawowymi drukarkami FFF, przy zachowaniu zadowalających rezultatów. Max Nijpels: “Drukarki 3D INTAMSYS pozwalają nam drukować z poliwęglanu lub PEKK równie łatwo jak z PLA, dzięki komorze pracującej w temperaturze 90 stopni. Producent drukarki znalazł odpowiednią równowagę w zakresie kontroli temperatury, tak aby temperatura była wystarczająco wysoka, aby zapobiec wypaczeniu i wystarczające niska, aby zapewnić dobre przyleganie warstw i zapobiec zapadaniu się części z powodu przegrzania”.

Otwartość potrzebna do certyfikacji procesów

Otwarta platforma wysokotemperaturowych drukarek 3D INTAMSYS jest kolejnym z kluczowych kryteriów stawianych przez Holenderską Marynarkę Wojenną. Producent drukarek oferuje klientom korzystanie ze zwalidowanych filamentów głównych producentów, ale mogą oni również wybierać filamenty różnych marek i opracowywać własne ustawienia. Marynarka chce być całkowicie niezależna w kwestii wyboru materiałów. „W przyszłości chcemy przejść do certyfikacji procesów. Dla niektórych części konieczna jest certyfikacja Loyyds / DNV. W tym celu musimy wiedzieć, jakie surowce są używane w filamencie” wyjaśnia Max Nijpels. INTAMSYS oferuje swobodny dobór materiału, ponieważ pozwala użytkownikowi na dowolne ustawienie parametrów drukarki 3D. Po ich ustaleniu drukowanie z jakiegokolwiek materiału jest równie łatwe co przy używaniu PLA – najpopularniejszego filamentu w amatorskich drukarkach 3D. Jest to niezbędny warunek, ponieważ w terenie wszystko kręci się wokół użyteczności operacyjnej.

Kontener na drukarki 3D

Aby jeszcze bardziej uniezależnić obsługę okrętów od logistycznych łańcuchów dostaw, ECAM opracował AMCOD (Additive Manufacturing Container for Defense – Kontener Produkcji Addytywnej dla Obronności) dla wszystkich jednostek w Holandii. Najważniejszym wyposażeniem kontenera jest przemysłowa wysokotemperaturowa drukarka INTAMSYS PRO 410 z wnęką na filament z chłodzeniem i suszeniem oraz podwójną głowicą drukującą. Kontener jest wyposażony w klimatyzację, wentylację oraz UPS, system wyrównujący napięcie zasilania, dzięki któremu wahania obciążenia generatora nie będą wpływały na pracę drukarek. W sumie kontener zawiera dwa stanowiska CAD oraz trzy drukarki. System AMCOD jest łatwy w instalacji, a czas na to potrzebny wynosi zaledwie godzinę, po której jest już w pełni gotowy do pracy. W ten sposób Korpus Piechoty Morskiej na misji w dowolnym miejscu na świecie nie jest już zależny od skomplikowanych logistycznych linii zaopatrzeniowych, ale może drukować własne części zamienne, które dzięki solidnemu procesowi drukowania drukarek INTAMSYS mogą być natychmiast wykorzystane.

O marce Intamsys

INTAMSYS jest wiodącą na świecie firmą high-tech dostarczającą rozwiązania w zakresie przemysłowego druku 3D. Specjalizuje się w technologiach przyrostowych dla materiałów o wysokiej wydajności. Jej zespół tworzy grupa inżynierów posiadających wieloletnie doświadczenie w branżach związanych z drukiem 3D, urządzeniami precyzyjnymi i wysokowydajnymi materiałami.
Firma INTAMSYS koncentruje się na przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym oraz szeroko zakrojonych badaniach innowacyjnych. Dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie technologii przyrostowych do szybkiego prototypowania oraz narzędzia i oprzyrządowanie do bezpośredniej produkcji masowej produktów końcowych. 

W naszym asortymencie znajdziesz flagowe produkty firmy INTAMSYS, zapewniamy również fachowe doradztwo i profesjonalne usługi. Zapraszamy do kontaktu!