Optyka z mocowaniem typu C najczęściej stosowana jest w kamerach typu machine vision. Na rynku dostępne są jednak specjalne pierścienie pozwalające na używanie tego typu obiektywów z aparatami cyfrowymi. Obsługiwane w ten sposób są między innymi mocowania typu Micro ¾, Canon EF, Nikon F czy Sony E. Pozostaje jednak pytanie, jak sprawuje się obiektyw typu C w takich warunkach i do jakich zastosowań nadaje się najlepiej?
Obiektyw testowy: Schneider-Kreuznach Xenoplan
Do testów wybraliśmy obiektyw stałoogniskowy Schneider-Kreuznach Xenoplan 1.4/23-0912 23mm. W naszym sklepie jest sprzedawany w dwóch wersjach: z regulacją przesłony lub bez. W tym artykule zajmiemy drugim wariantem, czyli wersją bez regulowanej przesłony. Do obiektywu dołączany jest także nakładany lub wkręcany filtr IR, który wycina pasmo podczerwieni. W większości przypadków jego zastosowanie w fotografii nie zmienia znacząco profilu światła padającego na matrycę, dlatego w naszych testach został pominięty.
Xenoplan 1.4/23-0912 to obiektyw o regulowanym focusie. W celu zmiany punktu ostrości należy poluzować pierścień zaciskowy (2) i odpowiednio ustawić położenie korpusu obiektywu (1) poprzez jego wkręcanie lub wykręcanie względem pierścienia mocującego (3).
Pierwsze wrażenia
O przetestowanie obiektywu pod kątem fotografii poprosiliśmy specjalistę w tej dziedzinie, który dostarczył nam wielu zdjęć i informacji, dzięki którym poznaliśmy pełnię możliwości tego obiektywu. Wszystkie fotografie zaprezentowane w kolejnych częściach artykułu zostały wykonane aparatami Olympus i Panasonic (z systemem M4/3).
Już po pierwszych kilku zdjęciach kilka kwestii było jasnych. Po pierwsze, zasadniczo jest to obiektyw do aparatu stojącego na statywie – zdjęcia „z ręki” mogą wychodzić tylko w korpusach o stabilizowanej matrycy. Po drugie, co nie jest zaskakujące przy tak fizycznie małym obiektywie, występuje zjawisko silnego winietowania. Po trzecie, optyka tego typu daje ostry obraz tylko w polu środkowym, co w wielu przypadkach jest zaletą, ponieważ stwarza możliwość uzyskania „malarskiego” tła (co implikuje jej wykorzystanie w makrofotografii, czym zajmiemy się w dalszej części artykułu). Po czwarte, przy odpowiednich ustawieniach możliwe jest uzyskanie ostrego obrazu do odległości około 2.5m (powyżej tego dystansu obraz zaczyna się rozmywać). Poniżej kilka przykładowych fotografii:
Ze względu na swoją oryginalną charakterystykę obiektywy w rodzaju testowanego modelu Schneider-Kreuznach Xenoplan świetnie nadają się do makrofotografii. Bardzo dobrze współgrają z pierścieniami makro 10mm lub 14mm – z ich zastosowaniem można uzyskać bardzo dobre efekty:
Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jak mogą wyglądać zdjęcia obrobione:
Łapanie ostrości
Jak przebiega łapanie ostrości w aparacie z zamontowanym obiektywem typu C? Otóż wyróżnić można dwa podejścia. Pierwsze z nich zakłada manipulowanie samym obiektywem, a więc wkręcanie/wykręcanie jego korpusu. Drugie podejście to poruszanie samym aparatem w celu znalezienia optymalnej odległości, najlepiej poprzez przesuwanie go na szynie mikrometrycznej. Łapanie ostrości bardzo ułatwiają dwie funkcje aparatu: lupka i podświetlenie konturów ostrych przedmiotów – dobrze byłoby, gdyby aparat używany z obiektywem typu C oferował te funkcjonalności.
Głębia ostrości
Kolejnym ważnym aspektem stosowania obiektywów typu C w fotografii jest głębia ostrości. Przykładowy zakres przy focusie ustawionym na 45cm to ±1cm. Ten aspekt najlepiej jednak odzwierciedlają same fotografie:
Obiektyw typu C w fotografii – do jakich zastosowań?
Opisane doświadczenia pokazały, że obiektywy typu C jak najbardziej mogą być stosowane w fotografii, przy czym najlepsze efekty można uzyskać w dziedzinie makrofotografii, korzystając z obiektywu w połączeniu z pojedynczym pierścieniem makro. Wówczas rezultaty są zbliżone do tego, co można osiągnąć z użyciem konwerterów makro firmy Raynox. Należy jednak pamiętać, by zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria (pierścień C, opcjonalnie pierścień makro), by móc w pełni korzystać z zalet obiektywów z mocowaniem typu C.
Podsumowując, opisany obiektyw Schneider-Kreuznach Xenoplan 1.4/23-0912 to ciekawa propozycja dla wielbicieli fotografii (zwłaszcza w wydaniu makro). Niemniej jest to jeden z wielu obiektywów dostępnych w naszym sklepie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, w której znaleźć można optykę o różnych parametrach, między innymi wiele obiektywów z regulowaną przesłoną.