Drukowanie 3D zdjęć – jak to możliwe?
Technologie przyrostowe stwarzają wiele nowych kierunków rozwoju w różnych dziedzinach. Jedną z nich jest fotografia – zdjęcia 3D to nie tylko fotografia produktowa czy wizualizacja otoczenia, ale także opcja wydruku zwykłego zdjęcia przy użyciu drukarki 3D.
Co to jest litofan?
W kontekście omawiania zagadnień związanych z fotografią 3D pojawia się takie określenie jak litofan. W tradycyjnym rozumieniu tego słowa jest to cienka płytka z porcelany rzeźbiona przestrzennie, w formie płaskorzeźby. Dekoracyjna osłona na rozmaite źródła światła to główne zastosowanie, jakie w praktyce znajduje litofan. Druk 3D zastąpił jednak niezmiernie czasochłonny proces wykonywania rzeźby w porcelanie. Na pierwszy rzut oka uzyskane tą techniką litofany zbyt dużo nie pokazują, lecz wystarczy je podświetlić, aby ujrzeć szczegóły. Jest to rezultat przechodzenia światła przez cienkie części – z kolei grubsze obszary litofanu blokują światło.
Jak zrobić zdjęcie odpowiednie do druku 3D?
Nowoczesne drukowanie 3D daje w zasadzie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia trójwymiarowych zdjęć. Aby ze zwykłej fotografii stworzyć zdjęcie 3D, trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach. Przede wszystkim do tego celu można wykorzystać teoretycznie każde zdjęcie, niemniej zdecydowanie najlepsze rezultaty dają fotografie nie posiadające zbyt dużej ilości szczegółów. Bardzo dobrze zdają tu egzamin fotografie czarno-białe, jeśli jednak są one w kolorze, to nie stanowi to żadnego problemu. Wystarczy je bowiem przekonwertować do skali szarości, dzięki czemu każdemu pikselowi jest przypisywana indywidualna wartość zdeterminowana stopniem nasycenia kolorem. Należy podkreślić, że obecnie z racji na ograniczenia technologiczne w grę wchodzi druk zdjęć tylko w odcieniach szarości. Firma Instructables jako pierwsza zrealizowała omówiony tutaj pomysł, pokazując tym samym, że technologia 3D ma coraz więcej zastosowań.
Czytaj także: Co to są wydruki 3D?
Technologia przetwarzania zdjęć 3D na wydruk
Podstawą, na której bazuje drukowanie 3D ze zdjęć, jest nanoszenie odpowiedniej ilość warstw w zależności od jasności pikseli. Obszary białe, które są najniższe, otrzymują najmniej materiału, przez co obraz w tych miejscach jest płaski. Im większy wzrost wartości na histogramie, tym większa jest ilość nanoszonego materiału – czyli im ciemniejszy obszar, tym bardziej widoczne są wypukłości.
Do tworzenia litofanów w technologii 3D wykorzystywane jest specjalne oprogramowanie, ale warto tu nadmienić, że do przygotowania fotografii można użyć również popularnego programu Photoshop. Odpowiednia aplikacja jest o tyle wygodniejszym rozwiązaniem, że jest stworzona specjalnie pod drukowanie zdjęć 3D. Przy projektowaniu oraz drukowaniu litofanu duże znaczenie mają następujące kwestie:
- wybór stylu, w jakim zostanie on wydrukowany,
- opcja border, o ile uzyskany wydruk ma mieć ramkę,
- w przypadku litofanów drukowanych pionowo litofan wysokość warstw powinna być ustawiona tak nisko, jak tylko jest to możliwe,
- zaleca się, aby prędkość drukowania była niższa niż 2000 mm/min.,
- dzięki maksymalnej wartości wypełnienia (na 100 proc.) uzyskuje się wydruk lepszej jakości,
- do drukowania litofanów używa się przeważnie białych i naturalnych filamentów, rzadziej przezroczystych – inne kolory także mogą dać dość ciekawe rezultaty, lecz ich minusem jest to, że nie odwzorowują skali szarości.
Obraz zaprojektowany do wydruku jest zapisywany w formacie STL. Kiedy projekt litofanu jest już gotowy, wystarczy przygotować drukarkę 3D do pracy poprzez wybór odpowiednich ustawień urządzenia. Pojawia się tu jeszcze jedna sprawa, o której koniecznie trzeba wspomnieć. Na razie drukarki 3D nie są sprzętem rozpowszechnionym na indywidualny użytek – zakup urządzenia oraz niezbędnych akcesoriów to spory wydatek, dlatego warto skorzystać z usług, jakie oferuje drukarnia 3D.
Drukowane zdjęcia 3D – do czego je wykorzystać?
Litofany znakomicie sprawdzają się w charakterze ozdób. Można z nich wykonać oryginalne obrazy lub klosze lamp. Z racji na specyfikę tego typu wydruków pożądane efekty osiąga się po ich podświetleniu. Takie dekoracje to interesujący i unikalny pomysł na prezent oraz na uatrakcyjnienie każdego pomieszczenia. Nietrudno też sobie wyobrazić wystawy sklepowe tworzone z wykorzystaniem zdjęć trójwymiarowych lub prezentacje rozmaitych produktów – to z pewnością przykuje wzrok odbiorcy oraz zachęci go do zapoznania się z ofertą danej firmy.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego oto przykładowe produkty, które tam znajdziesz:
- Skaner 3D Scantech Simscan
- Skaner 3D Hexagon PRIME SCAN 8Mpx (R8)
- Peel 3D – Peel2 Ręczny Skaner 3D wersja demo
- Skaner 3D Scantech KSCAN-Magic
- Peel 3D – Peel 2 CAD Ręczny Skaner 3D
- Creality CR-Scan 01- Skaner 3D ze stołem obrotowym i statywem
Nie ma wątpliwości co do tego, że wydruk zdjęć 3D to prawdziwy przełom w branży fotograficznej. Trójwymiarowe zdjęcie stanowi bardzo wierną kopię oryginału, doskonale odzwierciedlając jego kształt oraz teksturę. Temat wzbudza rzecz jasna mnóstwo emocji, ponieważ ingerowanie w dzieła fotograficzne już od dekad, a właściwie od momentu powstania fotografii, jest przedmiotem licznych sporów. Wkroczenie technologii 3D w obszar fotografii to nic innego, jak pójście z duchem czasu – i takich kategoriach najlepiej to traktować. Niewykluczone, że już niedługo studio do fotografii 3D stanie się oryginalnym pomysłem na dochodowy biznes.
Czytaj także: Technologie przyrostowe w pigułce