Rozwój przedsiębiorstw uzależniony jest od wielu różnych czynników. Coraz ważniejszą rolę w tym kontekście odgrywa technologia 3D, która jest wykorzystywana m.in. w logistyce. Ma to ścisły związek z postępującą cyfryzacją tej branży, co jest nieuniknione, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku.
Jak druk 3D usprawnia transport?
Technologia 3D już w niedalekiej przyszłości znacząco przyczyni się do rozszerzenia zakresu usług logistycznych. Wynika to w głównej mierze z tego, że skanowanie 3D jest bardzo istotne z perspektywy optymalizacji procesów technologicznych. Nie tylko pozwala zdobyć dokładne informacje na temat struktury, właściwości, wymiarów oraz zastosowania praktycznie każdego przedmiotu czy elementu konstrukcyjnego, ale także przyczynia się do usprawnienia transportu. Starając się wychodzić naprzeciw zmieniającym się potrzebom klientów, firmy logistyczne rozważają wprowadzenie do oferty zupełnie nowych towarów i usług. Taką właśnie usługą może okazać się druk 3D, dzięki któremu dana firma jest w stanie od ręki wykonać zamówione przez klienta komponenty – niezależnie od zewnętrznych dostawców. Dzięki temu realizacja zamówienia przebiega znacznie szybciej – w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcyjnymi drukowanie 3D skraca czas uzyskania określonych produktów średnio do kilku dni roboczych, generując przy tym niemałe oszczędności.
Skrócenie łańcucha dostaw
Łańcuch dostaw to jeden z priorytetowych elementów działalności przedsiębiorstw. Rosnące oczekiwania konsumentów niejako wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań przyczyniających się do usprawnienia produkcji. To spore wyzwanie, niemniej projekty 3D są w stanie pomóc mu sprostać. Mówiąc o tym, w jaki sposób wydruk 3D wpływa na skrócenie łańcucha dostaw, należy przypomnieć, że poszukiwanie dostawców odpowiednich usług jest procesem niezwykle czasochłonnym. Wiąże się to m.in. z koniecznością wyboru podwykonawców, negocjowaniem warunków umów oraz organizowaniem przetargów. Tymczasem technologia 3D przyczynia się do zredukowania formalności do niezbędnego minimum, ponieważ usprawnia przepływ informacji oraz przyśpiesza otrzymanie finalnego produktu. Elastyczność oraz optymalizacja projektów i kosztów przekładają się na transport – 3D przyspiesza dostawy, ponieważ w wielu obszarach przedsiębiorstwo staje się samowystarczalne i nie musi oglądać się na dostawców z zewnątrz.
Czytaj także: W jakich dziedzinach można stosować druk przestrzenny?
Przyspieszenie projektowania
Wdrożenie druku 3D przynosi korzyści na każdym etapie łańcucha dostaw. Wszystko zaczyna się od projektowania, które również na tym zyskuje. Tworzenie kolejnych części projektów zużywa niemało zasobów oraz zajmuje mnóstwo czasu. Zlecanie wykonania prototypów zewnętrznym usługodawcom wiąże się natomiast z ryzykiem niedochowania tajemnicy handlowej i udostępnienia projektu osobom niepowołanym. To wydłuża czas, jaki jest potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek. Z tych powodów warto wykorzystać druk 3D. Zastosowania tej technologii w procesie projektowania są widoczne w wielu obszarach, a do największych jej zalet zaliczają się tu:
- możliwość szybkiego testowania rozmaitych wariantów projektu,
- sprawne i wydajne prototypowanie, w którym stosowany jest skan 3D, skraca czas wprowadzenia produktu na rynek,
- wykrywanie błędów i niedociągnięć już na wczesnym etapie powstawania projektu,
- tworzenie geometrii, których uzyskanie nie wchodzi w rachubę przy użyciu tradycyjnych technik wytwórczych,
- skuteczniejsza ochrona własności intelektualnej.
Prototyp ma postać wirtualnego pliku, który zawsze jest dostępny i gotowy do dalszych prac, a przy tym zajmuje bardzo mało miejsca. Technologia 3D ma też ten ogromny plus, że pozwala odwzorować niezbędne elementy z wyjątkową precyzją i dokładnością.
Szukasz drukarki 3D? Zobacze następujące propozycje w naszym sklepie:
- Drukarka Creality Ender-3 V2 3D
- Drukarka 3D Flashforge Creator 3 Pro
- Drukarka Creality CR-6 SE 3D
- Drukarka Creality CR-10S PRO 3D
- Drukarka Creality Ender – 3 Max
- Drukarka 3D Creality Ender-3 S1
- Drukarka 3D Original Prusa i3 MK3S+Drukarka 3D Original Prusa i3 MK3S+ zestaw do samodzielnego montażu
Oszczędności jakie druk 3D wnosi do świata logistyki
Druk 3D to dla branży logistycznej szereg oszczędności. Co prawda trzeba liczyć się z niemałymi wydatkami, jakie generują akcesoria, filamenty oraz drukarka 3D. Zastosowania takiego sprzętu są jednak na tyle wszechstronne, że śmiało można tu mówić o wymiernych korzyściach. Oszczędności są rezultatem redukcji kosztów związanych z:
- transportem,
- magazynowaniem,
- wynajmem i utrzymaniem hal produkcyjnych,
- automatyzacją produkcji,
- wyposażeniem przedsiębiorstwa w specjalistyczne narzędzia,
- produkcją w dowolnym miejscu,
- projektowaniem komponentów.
Nowe ścieżki rozwoju, jakie wytycza technologia 3d, dostrzegają już tacy giganci jak Whirlpool czy Daimler, co powinno stanowić zachętę dla innych przedsiębiorstw. Dobrą inwestycją jest zatem drukarka 3D – do metali oraz innych materiałów, a także profesjonalne oprogramowanie i pozostałe dodatki.
Pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, że zależności w branży logistycznej łatwo zniszczyć, np. zrywając łańcuchy dostaw. Z tego względu przeniesienia jak największej ilości procesów wewnątrz przedsiębiorstwa jest jak najbardziej uzasadnionym posunięciem. Dzięki technologii 3D rośnie efektywność produkcji, ponieważ części zamienne da się drukować na miejscu nie tylko taniej, ale i szybciej.
Czytaj także: Drukarnia 3D – biznes przyszłości?