Budownictwo przyszłości – domy 3D
Choć drukarka nie będzie w stanie zupełnie samodzielnie postawić domu, to jednak z jej pomocą można stworzyć elementy konstrukcyjne budynku. To bardzo istotne dla budowlańców, gdyż pozwala skrócić czas powstawania inwestycji, zmniejszyć jej koszt oraz zredukować ilość generowanych odpadów. Najnowsze technologie to także całkiem nowe możliwości dla architektów, dla których druk 3D jest szansą na realizację najbardziej kreatywnych pomysłów, ale także lepsze dostosowanie projektów do uwarunkowań naturalnych terenu budowy oraz do potrzeb przyszłych użytkowników budynku. Już dziś wielkoformatowe drukarki 3D pozwalają na realizację wielu, pozornie abstrakcyjnych projektów, a kolejne lata z pewnością przyniosą intensywny rozwój w tym segmencie.
Dom w 24 godziny – czy to możliwe?
Obecnie w Stanach Zjednoczonych prowadzone są działania mające na celu udoskonalenie oraz upowszechnienie metody budowy nowoczesnych domów w kilka dni lub nawet w ciągu doby. Na tak szybką realizację inwestycji pozwala Contour Crafting. To maszyna, która w ciągu jednego dnia jest w stanie wznieść kilka domów. Nie jest ona typową drukarką 3D, ale swego rodzaju robotem przemysłowym poruszającym się na szynach ułożonych wokół inwestycji. Robot wyposażony jest w dysze służące do wpompowywania w ściany budynku betonu. Podobnie jednak jak w przypadku drukarek, realizacja inwestycji poprzedzana jest przygotowaniem trójwymiarowego modelu obiektu. Zadanie maszyny Contour Crafting ogranicza się do stworzenia betonowej podstawy domu oraz ścian. Gotowa konstrukcja musi zostać otynkowana i wykończona przez ludzi.
Czytaj także: Monety 3d dla kolekcjonerów
Budownictwo 3D wydaje się obiecującym rozwiązaniem z wielu względów. Domy 3D mogą sprawdzić się np. w przypadku klęsk żywiołowych, kiedy istnieje potrzeba postawienia dużej liczby budynków mieszkalnych w krótkim czasie i niesprzyjających warunkach. Materiały potrzebne do druku 3D domów zajmują mniej miejsca, w związku z czym są o wiele łatwiejsze w transporcie od tradycyjnych.
Szybka budowa domu – opłaca się?
Koszty budowy drukowanych domów zależą od nieco innych czynników niż ma to miejsce w przypadku domów tradycyjnych. Im większe zużycie materiału, tym droższa inwestycja 3D, jednak – co ciekawe – w przypadku obiektów 3D mniejsze znaczenie ma stopień ich skomplikowania. Niezwykle szybki czas budowy domów nie wpływa negatywnie na ich jakość – według deklaracji deweloperów i firm budowlanych, które korzystają z technologii druku 3D, drukowane domy są wytrzymałe na niesprzyjające warunki pogodowe i charakteryzują się dobrą termoizolacją. Są również odporniejsze na trzęsienia ziemi. Ich żywotność szacuje się na około 175 lat.
Zobacz kilka modeli drukarek dostępnych w naszym sklepie:
- Drukarka 3D – Zortrax Inkspire
- Drukarka 3D Flashforge Creator 3 Pro
- Drukarka Creality CR-10 V3 3D
- Drukarka Creality CR-10S PRO 3D
- Drukarka Creality Ender 5Plus
- Drukarka 3D Creality Ender-3 S1
Nie ma wątpliwości, że budownictwo 3D zrewolucjonizuje rynek budowlany, proponując szybkie i skuteczne rozwiązania, jednak pewnym jest też, że nie wyprze całkowicie budownictwa tradycyjnego, a przynajmniej nie w ciągu najbliższych lat. Ze względu na to, że drukowane domy są nowe, wielu inwestorów podchodzi do nich sceptycznie, nie wiadomo bowiem, jak rzeczywiście wyglądał będzie ich stan techniczny za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.