Inżynieria odwrotna w przemyśle lotniczym
B3D to oficjalny dystrybutor firmy INTAMSYS, który jest ekspertem w technologiach 3D nastawionym na znajdowanie rozwiązań. Przeczytaj jak różne technologie 3D współpracują ze sobą w produkcji części do przemysłu lotniczego. W tym projekcie ostateczna część do wymiany kawałka deski rozdzielczej w kokpicie samolotu została wydrukowana na drukarce 3D FUNMAT HT.
Problem
Nexair Avionics modernizuje kokpity w istniejących samolotach, aby wprowadzić najnowsze cyfrowe oprzyrządowanie. W procesie modernizacji istniejące części, niezwiązane z oprzyrządowaniem, mogą wymagać aktualizacji lub wymiany. W przypadku tego projektu, potrzebny był nowy schowek do samolotu Cirrus SR22. Niestety, ta część nie była już dostępna u producenta.
Metody tradycyjne
Tradycyjnie, oryginalna część byłaby usuwana, a następnie żmudnie mierzona ręcznie np. suwmiarkami, by na podstawie pomiarów wykonać model CAD w dedykowanym do tego programie.
Każdy, kto pracuje w przemyśle lotniczym wie, że części samolotów są bardzo trudne do ręcznego pomiaru ze względu na skomplikowaną geometrię… nawet w przypadku czegoś tak „prostego” jak schowek.
Prowadzi to do wielu błędów pomiarowych i wykonawczych, przez co części nierzadko nie pasują.
Rozwiązanie
Firma B3D wykorzystuje najnowocześniejszą technologię skanowania 3D, taką jak skaner ZG Marvelscan, do szybkiego uchwycenia kształtu schowka samolotu.
Dane pozyskane ze skanera mają dokładność do tysięcznych części milimetra i są automatycznie konwertowane do pliku STL. Plik STL jest następnie przesyłany do programu Geomagic Design X w celu przetworzenia go na bardzo dokładny model 3D CAD. Program ten posiada funkcję porównywania modelu ze skanem w czasie rzeczywistym, dzięki czemu projekt nigdy nie odbiegnie znacznie od oryginału.
modele CAD
W tym przypadku, ostateczny model został nieco przeprojektowany, aby w pełni wykorzystać możliwości druku 3D. Oryginalna część była złożona z wielu mniejszych elementów wykonanych przy użyciu form próżniowych. Nowy projekt jest pojedynczym elementem możliwym do wydrukowania w całości przy użyciu drukarki INTAMSYS FUNMAT HT.
Korzyści wynikające z użycia technologii 3D
Zastosowanie skanowania 3D i oprogramowania do projektowania CAD znacznie zmniejszyło liczbę cykli projektowych wymaganych do wyprodukowania nowej części. W rzeczywistości, pierwsza iteracja nowego projektu pasuje jak ulał.
Po drugie, wykorzystanie druku 3D do tworzenia prototypów i produkcji eliminuje potrzebę stosowania drogiego oprzyrządowania. Wykorzystanie tego bezpośredniego procesu produkcji cyfrowej umożliwia również szybkie i opłacalne zmiany projektu.
O NeoMetrix
NeoMetrix Technologies SA jest firmą nastawioną na znajdowanie rozwiązań. Wielu ludzi daje się nabrać sprzedawcom, którzy chcą po prostu dokonać sprzedaży – wcisnąć więcej produktów. NeoMetrix przyjmuje zupełnie inne podejście.
Po pierwsze, konsultuje się z klientami, aby określić, co byłoby dla nich idealnym rozwiązaniem, czy to usługi, sprzęt, oprogramowanie, czy jakaś ich kombinacja.
W przypadku sprzedaży sprzętu, dokonują kompleksowego przeglądu potrzeb klienta, a następnie prowadzą prezentację sprzętu i szkolenie z jego obsługi pod względem rozwiązań mających znaleźć wykorzystanie u odbiorcy. Rozwinęli wiele długoterminowych relacji z firmami takimi jak Lockheed, NASA, Pratt Whitney i wiele innych.
B3D – polska firma zajmująca się technologiami 3D
Podobnie jak NeoMetrix prowdzimy kompleksową obsługę klientów w zakresie usług i sprzętów w technologii 3D. Po pierwsze zależy nam na zadowoleniu klienta i dobrej, długoterminowej relacji z nim. Jeśli w swojej firmie napotykasz problemy, które wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań lub jesteś pasjonatem nastawionym na wytwarzanie funkcjonalnych prototypów to z chęcią Ci pomożemy! W naszej ofercie posiadamy wspomniany model drukarki INTAMSYS FUNMAT HT oraz wiele innych profesjonalnych i przemysłowych skanerów oraz drukarek 3D. Zapraszamy do kontaktu!