Wdrożenie druku 3D w produkcji czy outsourcing?
Druk 3D i technologie z nim związane stwarzają szerokie możliwości w produkcji, zarówno masowej, jak i jednostkowej. Szybkie prototypowanie, modelowanie 3D lub udoskonalonych produktów oraz możliwość ich wyprodukowania niskim nakładem środków sprawia, że wdrożenie druku 3D w produkcji wydaje się dobrym oraz opłacalnym pomysłem. Czasem jednak warto pozostawić takie zadania do wykonania specjalistom w tej dziedzinie i skorzystać z usług outsourcingowych.
Co powinieneś wiedzieć o outsourcingu w branży 3D?
Outsourcing jest działaniem, które polega na wykorzystaniu źródeł zewnętrznych przy prowadzeniu m.in. działalności gospodarczej. Na przykład w ramach outsourcingu można zlecić wydruki 3D prototypów, makiet czy szablonów, potrzebnych przedsiębiorcy do działań marketingowych lub z zakresu prototypowania. Zamiast kupować drukarkę trójwymiarową, szkolić personel i nabywać odpowiednie materiały do druku, przedsiębiorstwo może zlecić drukowanie 3d firmie wyspecjalizowanej w takich usługach, która zna się doskonale na tym, co robi. Często takie działanie, zwłaszcza w jednorazowym kontekście, jest o wiele bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym.
Czytaj także: Outsourcing w branży 3D – kiedy warto zlecić projekt?
Z uwagi na fakt, że drukarka 3D przemysłowa kosztuje niemało, a cały czas pojawiają się nowe modele, to należałoby co pewien czas unowocześniać swój park maszynowy. Firmom zajmującym się outsourcingiem usług 3D takie działanie się opłaca i jest wpisane w specyfikę działalności. Wciąż też szkolą swój personel, aby drukarki 3D nie miały przed nimi żadnych tajemnic. Zamiast więc zaopatrzyć swoją firmę w takie maszyny, można zdecydować się na zlecenie w ramach outsourcingu 3D takich usług.
Mierz siły na zamiary – możliwości drukarki 3D
Wraz z upływem czasu udoskonalane są drukarki 3d. Informacje na temat kolejnych możliwych ich zastosowań, zwłaszcza w branży medycznej i gastronomicznej, mogą szokować przeciętnego konsumenta. Postęp jest nieunikniony, a dokonuje się on w dużej mierze z korzyścią dla każdego odbiorcy usług 3D.
Możliwości drukarek 3D ograniczone są niekiedy prawnie, jak w przypadku drukowaniu z biomateriałów struktur wszczepianych w ciało pacjentów – ludzi i zwierząt. Drukowane są pierwsze tkanki i narządy, a naukowcy dążą do zrewolucjonizowania dzięki drukowi 3D implantologii. Jednocześnie w przemyśle powstają drukowane w 3D produkty i ich prototypy, także te na indywidualne zamówienie klienta. Dla wielu możliwość wydrukowania na drukarce 3D np. części zamiennej pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, a uzyskana w ten sposób część jest od razu gotowa do pracy w maszynie czy pojeździe.
Nie wszystko można jeszcze wydrukować. Druk 3D ma pewne ograniczenia – formalne i techniczne. Jednak w przyszłości i to z pewnością ulegnie zmianie.
Różne odnogi technologii 3D
Technologia 3D nie sprowadza się jedynie do trójwymiarowego drukowania modeli zaprojektowanych w programach komputerowych, w środowisku cyfrowym. Drukowanie 3D jest tylko jedną z odnóg tej technologii. Oprócz tego warto wspomnieć również o skanowaniu i modelowaniu 3D.
Drukowanie 3D
Nowe modele produkcji z zastosowaniem druku 3D pozwalają na przyspieszenie etapu prototypowania oraz wytwarzania serii zawierających niewiele egzemplarzy produktu. Drukarki wykorzystują technologie addytywne, czyli przyrostowe do stworzenia przy użyciu filamentów realnych obiektów na bazie cyfrowych modeli. Pozwala na wytwarzaniu gotowych, fizycznych przedmiotów trójwymiarowych lub obiektów warstwa po warstwie.
Obejrzyj drukarki 3D dostępne w naszym sklepie:
- Drukarka Creality CR-10 Max 3D
- QIDI Tech Drukarka 3D I-FAST
- Drukarka Creality CR-10 V2 3D
- Drukarka 3D – Zortrax Inkspire
- Drukarka Creality CR-6 SE 3D
- Drukarka Creality CR-10S PRO V2 3D
- Drukarka 3D Creality Ender-3 S1
Skanowanie 3D
Niejako odwrotnością drukowania 3D jest skanowanie 3d. Z jego pomocą można przenieść realne obiekty do cyfrowego środowiska, a wszystko za sprawą inżynierii odwrotnej i skanerów przestrzennych. W programie komputerowym skanowany obiekt jest odtwarzany pod względem swojej geometrii.
Modelowanie 3D
Bardzo ważnym etapem wykonywania skanów czy druku 3D jest modelowanie. Inżynierowie specjalizujący się w takich zadaniach muszą mieć wiedzę projektową i techniczną. Ich praca polega na digitalizowaniu obiektów otrzymanych w wyniku inżynierii odwrotnej albo na projektowaniu w formacie możliwym do wydrukowania w 3D. Należy uznać, że jest ono jednym z najważniejszych elementów wykonywania projektów. Modelowanie 3d polega na tworzeniu i modyfikowaniu obiektów geometrycznych w trójwymiarze.