Czym jest drukowanie 3D?
Niemal każdy z nas słyszał do gorącym temacie, jakim jest drukowanie 3D. Cały proces opiera się tutaj na technologii przyrostowej, która polega na budowaniu przedmiotów lub obiektów warstwa po warstwie. Obecnie wyróżnia się kilka różnych rodzajów druku 3D, w których wytwarza się rzeczy m.in. z termoplastów, sproszkowanych metali, papieru, czy proszku gipsowego. Taką metodę kreowania przedmiotów określa się również jako drukowanie przestrzenne oraz technologia addytywna. Obecnie druk 3D jest wykorzystywany głównie do przygotowywania prototypów, ponieważ pozwala ograniczyć koszty wykonania prototypów ale coraz częściej ma zastosowanie w produkcji małoseryjnej.
Geneza drukowania przestrzennego
Drukowanie w 3D miało swój początek w momencie wynalezienia stereolitografii przez Charlesa Hulla, który zgłosił patent na swoją technologię w 1986 roku. Od tej chwili możliwe stało się produkowanie modeli i obiektów na podstawie danych cyfrowych. Proces ten, jak już wiemy z poprzedniego akapitu, polegał na drukowaniu warstwa po warstwie. Po 4 latach od wynalezienia stereolitografii narodziła się kolejna technologia, czyli FDM, polegająca na osadzaniu topionych tworzyw. Później nastąpił bardzo intensywny rozwój tego wynalazku, który poskutkował m.in. pojawieniem się biurkowej drukarki 3D czy maszyn samoreplikujących.
Jaki jest druk 3D w praktyce?
Usługi 3D oferują obecnie wiele możliwości: wytwarzanie modeli dentystycznych, protez, szybkie prototypowanie itd. Jednak w kontekście niskobudżetowym drukarki 3D wykorzystuje się głównie do produkcji prototypów (rapid prototyping). Pozwalają stworzyć estetyczny i funkcjonalny produkt bez konieczności wydawania ogromnych pieniędzy. Znajdziemy dla nich ogromną liczbę zastosowań, jednak należy pamiętać o pewnych istotnych ograniczeniach tej technologii.
Jakie są możliwości drukarek 3D?
Drukarka 3D to niezwykle przydatne narzędzie, którego głównymi zaletami są: niski koszt produkcji przy produkcji niskoseryjnej i prototypowej, możliwość nanoszenia ewentualnych zmian, a także możliwość drukowania elementów dla skomplikowanych konstrukcji geometrycznych. Jednak należy pamiętać, że druk 3D nie jest bez wad. Po pierwsze, technologia ta działa dość wolno. Im większa dokładność czy rozmiar przedmiotu, tym dłuższy czas wydruku (dla niewielkich obiektów wynosi minimalnie kilkadziesiąt minut).
Czytaj także: Zastosowanie skanerów 3D w przemyśle
Co więcej, tańsze wersje takiego sprzętu mają dość niewielkie pola zadruku. Samodzielnie nie wydrukujemy na nich dosłownie wszystkiego. Najczęściej będą to nieskomplikowane obiekty, które następnie będziemy mogli złożyć w bardziej szczegółowe przedmioty. Do tego samodzielny zakup takiego urządzenia i jego eksploatacja są dość kosztowne. A bez odpowiedniej wiedzy z zakresu konstrukcji nie osiągniemy za ich pomocą aż tak zdumiewających efektów. Z tego względu technologia ta najlepiej sprawdza się w przypadku zamawiania gotowych obiektów w firmach oferujących tego typu usługi jeśli nie chcemy poświecać na to czasu i wgryzać się w szczegóły.
Odwiedź nasz sklep internetowy, gdzie posiadamy między innymi następujące modele: