Nasz skaner 3d
SmartSCAN HE R8 to wersja przemysłowa popularnego modelu serii smartSCAN. Symbole HE (High End) oznaczają, że urządzenie wyposażone jest w wyselekcjonowane komponenty wpływające na jakość, precyzję i rzetelność skanu.
DPA
fotogrametrycznym zwiększającym
dokładność skanowania
MINI.PROBE
Zwiększenie możliwości skanera
dzięki zastosowaniu dodatkowej
sondy stykowej
MAPOWANIE
Technika mapowania tekstury
pozwalająca na uzyskiwanie
realistycznej tekstury
Kamery wysokiej rozdzielczości | Nasz skaner wyposażony jest w dwie kamery o rozdzielczości 8mln punktów. |
Stabilna konstrukcja | Belki mocujące kamery wykonane są z włókna węglowego, dzięki czemu proces skanowania jest stabilny w czasie. |
Laserowe wskaźniki | Laserowe wskaźniki pozwalające na szybkie określanie pozycji skanera względem detalu. |
Wymienne pola pomiarowe | Zależnie od Twoich oczekiwań, posiadamy wymienne pola pomiarowe, dzięki czemu możemy skanować z dużą precyzją małe obiekty, lub szybko te duże. |
Oświetlenie LED | Wykorzystujemy nowoczesne oświetlenie LED emitujące minimalną ilość ciepła i charakteryzujące się dużą wydajnością. |
Skaner 3D – nowoczesna technologia znajdująca zastosowanie w wielu branżach
Rozwój technologiczny ma diametralny wpływ na nasze życie oraz działanie wielu branż. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę są skanery 3D, które są powszechnie wykorzystywane w inżynierii, medycynie, budownictwie, górnictwie, przemyśle konstrukcyjnym, przemyśle lotniczym, branży rozrywkowej, wzornictwie przemysłowym, a nawet w dziedzinach, takich jak archeologia i paleontologia. Dzięki nim można łatwo i stosunkowo szybko stworzyć dowolny trójwymiarowy obiekt cyfrowy, a także dokładnie zmierzyć jego elementy. To technologia, którą warto poznać, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym poruszymy wszystkie kwestie związane z urządzeniami przeznaczonymi do skanowania trójwymiarowego. W ten sposób dowiecie się, czym jest i jak działa profesjonalny skaner 3D.
Skaner, czyli co?
Skaner 3D to urządzenie optoelektroniczne, które w pierwszej kolejności precyzyjnie analizuje badany obiekt, a następnie uzyskuje dane na temat jego kształtu. W ten sposób możliwe jest stworzenie dokładnego trójwymiarowego modelu cyfrowego. Wśród skanerów 3D wyróżniamy dwie grupy, które różnią się technologią i sposobem działania. W pierwszej grupie znajdują się skanery dotykowe, w drugiej bezdotykowe, które dzielą się na kilka dodatkowych podkategorii:
Skaner 3D dotykowy (stykowy) – jest to urządzenie, które skanuje kształt poprzez bezpośredni kontakt specjalnej sondy z powierzchnią obiektu. Sonda może być umieszczona na ramieniu pomiarowym lub płycie, która jest wyszlifowana i wypolerowana do określonego maksimum chropowatości.
Skaner 3D bezdotykowy (bezstykowy) – jak sama nazwa wskazuje, tego typu urządzenie wykonuje pomiar z pominięciem bezpośredniego kontaktu z badanym obiektem. Metoda ta cieszy się obecnie największą popularnością, ponieważ jest nieinwazyjna i nie narusza struktury badanych obiektów. Bezdotykowy skaner 3D może funkcjonować w oparciu o jedną z niżej przedstawionych technologii:
Światło laserowe lub strukturalne – skaner 3D emituje wiązkę światła, a matryca rejestruje refleksy lub promieniowanie przechodzące przez badany obiekt. Sposób ten jest bardzo skuteczny i pozwala uzyskać bardzo precyzyjne wyniki skanowania.
Dalmierze laserowe – w tym przypadku skaner jest wyposażony w bardzo dokładne czujniki, które gwarantują precyzyjny pomiar struktury obiektu.
Adaptery DSLR – skaner działający w technologii adapterów DSLR zbudowany jest z wielu lustrzanek, a proces skanowania polega na zasadzie fotogrametrii. W praktyce oznacza to, że skan 3D jest odtwarzany na podstawie analizy zdjęć.
Skanowanie CT – w tej metodzie skanowanie 3D jest realizowane poprzez tomograf komputerowy. Jest to technika najczęściej wykorzystywana w medycynie.
Klasyfikacja skanerów 3D ze względu na budowę oraz parametry
Wiecie już, jak działają skanery 3D i w jaki sposób wykonują model cyfrowy, jednak przed inwestycją w tego typu sprzęt powinniście zwrócić uwagę na budowę poszczególnych urządzeń oraz parametry, którymi dysponują.
Skaner 3D przenośny – to ręczny skaner, który jest wygodny i bardzo praktyczny. Przy jego pomocy można wykonać skan obiektu bez potrzeby dzielenia plików na oddzielne skany. Skaner 3D ręczny sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba dojechania na miejsce skanowania.
Mobilna maszyna pomiarowa – to skaner 3D przenośny, całkowicie różniący się konstrukcją od modeli ręcznych. Wyposażony jest on w ramię, na którym zamontowane są kamery lub sondy, a jego budowa oparta jest na belkach mocujących, które są lekkie i stabilne. Mobilna maszyna pomiarowa to rozwiązanie dedykowane do pomiarów 3D w terenie, jak i wewnątrz pomieszczeń.
Stacjonarne maszyny pomiarowe – działają na podobnej zasadzie jak skanery 3D ręczne, ale są w stanie zgromadzić o wiele większą liczbę danych. Znakomicie sprawdzają się podczas skanowania obiektów wymagających najwyższych dokładności rzędu kilku mikronów.
Jeżeli zamierzacie zainwestować w profesjonalny sprzęt, koniecznie przeanalizujcie parametry techniczne poszczególnych jednostek. Ważny jest obszar skanowania, gęstość siatki, szybkość skanowania, warunki, w jakich działa skaner 3D oraz dostępność materiałów eksploatacyjnych.
Na co należy zwrócić uwagę:
- Wielkość obszaru skanowania,
- Rozdzielczość kamer przy danym obszarze skanowania,
- Waga pliku (zależna od rozdzielczości),
- Jakość, gęstość siatki trójkątów w szczególności na krawędziach, załamaniach, narożnikach,
- Czy trzeba oklejać znacznikami / markerami ? To te czarne kropeczki. Niektórzy producenci dostarczają gotowe ramki referencyjne, w których umieszcza się element do skanowania,
- Automatyczny pomiar za pomocą stolika,
- Szybkość skanowania mierzony od pierwszego skanu do otrzymania gotowego STL’a,
- Celem sprawdzenia dokładności skaner 3d należy zrobić porównanie pomiarowe z maszyną CMM,
- Jak skaner skanuje elementy czarne, ciemne. Zazwyczaj wszystkie urządzenia wymagają pokrycia ciemnych powierzchni sprejem kredowym, ale tylko niektóre skanery przy odpowiednich ustawieniach radzą sobie z ciemnymi obiektami,
- Możliwość edycji i postprodukcja – czy odbywa się w oprogramowaniu dołączonym do skanera czy w oprogramowaniu zewnętrznym,
- Warunki skanowania (powinny być takie same – pokojowe),
- Obsługa klienta i dostępność materiałów eksploatacyjnych np. punkty referencyjne, spreje.
Wyłącznie profesjonalne rozwiązania
Nasza firma występuje w roli doświadczonego specjalisty, który już od wielu lat świadczy usługi skanowania 3D na terenie całego kraju. Podczas prac wykorzystujemy sprzęt marki Aicon smartSCAN-HE, ponieważ są to urządzenia wyposażone w wyselekcjonowane komponenty wpływające na jakość, precyzję i rzetelność skanu. Jeżeli szukacie profesjonalistów, którzy zapewnią Wam kompleksowe usługi z zakresu skanowania 3D, koniecznie przeanalizujcie naszą stronę internetową. Znajdziecie tam wiele istotnych informacji oraz będziecie mogli w szybki i wygodny sposób znaleźć potrzebne informacje.