skanowanie 3d światłem strukturalnym
Skanowanie 3D – na czym polega?
Żyjemy w czasach, w których technologia ma ogromny wpływ na naszą rzeczywistość. Większą część swojego czasu spędzamy w świecie wirtualnym, który w wielu przypadkach jest miejscem pracy. Pozwala on również zdobywać nową wiedzę, podtrzymywać kontakty towarzyskie oraz dostarcza rozrywki na niespotykanym wcześniej poziomie. Rokrocznie powstają nowe technologie i wynalazki, które bezpośrednio wpływają na coraz większy stopień digitalizacji naszej rzeczywistości. Doskonałym przykładem jest skanowanie 3D. To technologia o relatywnie krótkiej historii, jednak już teraz jest niezastąpiona w inżynierii oraz w wielu innych branżach i dziedzinach przemysłu. Jeżeli zdecydujecie się przeczytać ten artykuł do końca, dowiecie się, czym jest i jak działa skan 3D.
Czym jest skaner 3D?
Skaner 3D to specjalistyczne urządzenie optoelektroniczne, które pozwala dokładnie przeanalizować dowolny obiekt, przedmiot, a nawet otoczenie w celu uzyskania danych niezbędnych do stworzenia trójwymiarowego modelu cyfrowego. Obecnie branża dynamicznie się rozwija, dlatego na rynku pojawiło się wielu producentów, którzy oferują różne urządzenia umożliwiające skanowanie 3D. Różnią się one klasą, parametrami działania oraz funkcjonalnościami. Renomowane firmy oferujące usługi skanowania 3D działają wyłącznie na profesjonalnym sprzęcie, takim jak urządzenia marki Aicon (grupa Hexagon), które oferują niezwykle precyzyjny skan 3D dzięki technologii skanowania światłem niebieskim-strukturalnym. Urządzenia tej marki wyposażone są również w wiele innych rozwiązań stykowych lub bezstykowych, które mają istotny wpływ na komfort i efektywność pracy. Skanery Aicon posiadają monochromatyczne lub kolorowe kamery wysokiej rozdzielczości oraz laserowe wskaźniki pozwalające na szybkie określenie pozycji skanera względem detalu. Dzięki nim automatycznemu stolikowi, możliwe jest szybkie i skuteczne skanowanie 3D, ponieważ ich modułowa konstrukcja ma kompaktowy kształt oraz niską masę, dlatego są idealne do pomiarów w terenie, jak i wewnątrz pomieszczeń.
Jak przebiega skanowanie 3D?
Skanowanie 3D to proces polegający na zebraniu dużej ilości współrzędnych punktów z obiektu rzeczywistego i przeniesieniu ich do rzeczywistości wirtualnej. Utworzona w ten sposób chmura punktów jest przetwarzana w oprogramowaniu Optocat gdzie z punkty łączy się liniami i dzięki temu powstaje model poligonalny stworzony z siatki trójkątów. To uproszczona definicja, ponieważ w rzeczywistości istnieje wiele technologii skanowania 3D, które znacząco różnią się od siebie. Można je sklasyfikować według następujących kategorii:
Technologia kontaktowa (stykowa) – w tym przypadku specjalistyczne urządzenia wykonują skanowanie 3D przedmiotu poprzez fizyczny dotyk polegający na umieszczeniu przedmiotu na wyszlifowanej płycie pomiarowej. Jeżeli powierzchnia przedmiotu uniemożliwia stabilne ułożenie na płycie pomiarowej, wówczas stosuje się uchwyty mocujące.
Technologia bezkontaktowa (bezstykowa) aktywna – polega na wykorzystaniu aktywnych skanerów 3D, które emitują światło, ultradźwięki lub promieniowanie rentgenowskie, a następnie wykrywają powstające refleksje lub promieniowanie przechodzące przez badany obiekt.
Technologia bezkontaktowa pasywna – to przeciwieństwo technologii aktywnej. W tym przypadku urządzenie wykonujące skan 3D nie emituje własnego światła, lecz analizuje naturalne światła otoczenia. Cena skanowania 3D tą techniką jest najniższa, ponieważ w większości przypadków zbędna jest inwestycja w specjalistyczny sprzęt.
Skanowanie 3D – zastosowanie
Na wstępie artykułu wspomnieliśmy, że skan 3D jest technologią powszechnie wykorzystywaną w inżynierii oraz w wielu innych dziedzinach i branżach, ponieważ skaner 3D pozwala łatwo i stosunkowo szybko stworzyć dowolny trójwymiarowy obiekt, a także dokładnie zmierzyć jego elementy. W związku z tym skanowanie 3D jest wykorzystywane również w medycynie, budownictwie, przemyśle konstrukcyjnym, a nawet w dziedzinach, takich jak archeologia i paleontologia. Skanowanie 3D jest niezbędne do realizacji następujących zadań:
pomiar geometrii, objętości i pola powierzchni obiektów rzeczywistych,
wzornictwo,
inżynieria odwrotna,
kontrola jakości,
testy i symulacje,
bezdotykowa inspekcja,
kontrola zużycia,
digitalizacja obiektów,
archiwizacja zbiorów,
wirtualne muzea.
Skanowanie 3D i Skaner 3d – cena
Skanowanie 3D to zaawansowana technologicznie dziedzina, jednak ze względu na intensywny rozwój branży cena usług rokrocznie zmniejsza się. Na rynku coraz częściej pojawiają się nowe firmy oferujące usługi skanowania 3D i sprzedaż skanerów. W wielu przypadkach jednak bazują one na tanim, niskiej jakości sprzęcie, co negatywnie wpływa na jakość świadczonych usług. Nasza firma w odróżnieniu od konkurencji posiada profesjonalny skaner 3D najwyższej klasy z dedykowanym oprogramowaniem służącym do obróbki i postprocessingu danych. Urządzenia oferowane przez naszą firmę są dzięki temu skuteczniejsze, wydajniejsze i szybsze w działaniu. W razie zainteresowania dokładnymi cenami usług skanowania 3D lub zakupem skanerów 3D renomowanej marki Aicon zapraszamy do kontaktu i zachęcamy do dokładnego przeanalizowania naszej oferty. Jesteśmy jedną z niewielu firm działających na terenie całego kraju, które oferują kompleksowy skan 3D. Z pewnością zaproponujemy satysfakcjonującą ofertę, zapewniając bardzo dobry stosunek jakości do ceny.