W 2018 roku firma B3D s.c. została objęta dofinansowaniem na operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w zakresie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020, w ramach celu: Wspieranie różnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich i obszarach akwakultury obejmującej różnicowanie działalności lub dywersyfikacja zatrudnienia osób wykonujących pracę związaną z sektorem rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy niezwiązanych z podstawową działalnością rybacką. Operacja jest realizowana pt. „Alternatywny rozwój lokalnej działalności gospodarczej w innowacyjnych technologiach”. W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel określony jako: Szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakościowym i ilościowym. Efektem operacji jest wzrost zatrudnienia poprzez utworzenie miejsca pracy w ilości 1 etatu oraz wzrost dochodowości przedsiębiorstwa. Całkowita wartość operacji to 226.487,40 zł; wartość pomocy finansowej przyznanej na realizację operacji: 92.068,00 zł; współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMR, wynosi 78.258,00 zł.
  • en
  • de
2019-12-10

Filamenty do drukarki 3D

Kolorowy filament do drukowania w 3D
 

Jak wybrać materiały do drukarek 3D?

Wybierając filamenty 3D, warto wziąć pod uwagę rodzaj urządzenia, z jakiego będziemy korzystać. Musi ono obsługiwać dany rodzaj materiału. Zależy to przede wszystkim od temperatury, do której maksymalnie może rozgrzać się głowica. Jeżeli przekracza ona 300°C, Twoja drukarka prawdopodobnie poradzi sobie z każdym materiałem. Jeśli nie, musisz dokładnie sprawdzić, w jakiej temperaturze topnieje dany materiał. Znaczenie ma także typ stołu roboczego oraz możliwości jego rozgrzania. Drugą istotną kwestią jest to, co chcemy wydrukować. Materiały mają różne właściwości. Niektóre z nich świetnie nadają się do drukowania detali, inne są przystosowane do kontaktu z żywnością. Kolejna sprawa to budżet - tworzywa do druku 3D dostępne są w różnych cenach.

Najpopularniejsze tworzywa do druku 3D

Poniżej krótko charakteryzujemy najczęściej wybierane filamenty do drukarki 3D:

PLA
Jeden z najczęściej stosowanych materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D, w pełni biodegradowalny. Idealnie nadaje się do druku prototypów, rekwizytów, figurek, a także opakowań dla produktów spożywczych. Tworzywo wyróżnia się odpornością na działanie promieni UV oraz niskim stopniem pochłaniania wilgoci.

ABS
Jest jednym z najtańszych tworzyw, które jednak nie zawodzi pod względem trwałości. Materiał jest przy tym wyjątkowo lekki. Doskonale sprawdza się przy drukowaniu elementów z dużą ilością detali. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji przedmiotów narażonych na działanie wysokich temperatur.

Materiał umieszczony na drukarce 3D

HIPS
To tworzywo z dodatkiem kauczuku cechujące się dużą wytrzymałością i trwałością. Jest bezpieczne w kontakcie z żywnością. Często wykorzystuje się je w roli podpory dla innych wydruków. Nadaje się do prototypowania.

PETG
To materiał cechujący się najwyższą wytrzymałością spośród wymienionych. Jest twardy i odporny na ścieranie. Oprócz tego tworzywo to jest wodoodporne. Często wykorzystuje się je do produkcji uchwytów, a także wszelkich elementów narażonych na kontakt z substancjami takimi jak smar czy benzyna.
 

Wybór odpowiedniego tworzywa ma kluczowe znaczenie dla jakości wydruków. Warto dobrze go przemyśleć, biorąc pod uwagę kwestie, które wymieniliśmy w tym artykule.