W 2018 roku firma B3D s.c. została objęta dofinansowaniem na operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w zakresie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020, w ramach celu: Wspieranie różnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich i obszarach akwakultury obejmującej różnicowanie działalności lub dywersyfikacja zatrudnienia osób wykonujących pracę związaną z sektorem rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy niezwiązanych z podstawową działalnością rybacką. Operacja jest realizowana pt. „Alternatywny rozwój lokalnej działalności gospodarczej w innowacyjnych technologiach”. W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel określony jako: Szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakościowym i ilościowym. Efektem operacji jest wzrost zatrudnienia poprzez utworzenie miejsca pracy w ilości 1 etatu oraz wzrost dochodowości przedsiębiorstwa. Całkowita wartość operacji to 226.487,40 zł; wartość pomocy finansowej przyznanej na realizację operacji: 92.068,00 zł; współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMR, wynosi 78.258,00 zł.
  • en
  • de
2019-11-07

Produkcja protezy z wykorzystaniem 3D

Proteza ręki dla osób w potrzebie

Oprogramowanie CAD pozwalające tworzyć cyfrowe projekty modeli trójwymiarowych oraz drukarka 3D umożliwiająca ich wydruk to niemal wszystko, co jest potrzebne do stworzenia protezy 3D. Przydatny może okazać się również skaner, dzięki któremu modelu nie trzeba wykonywać od podstaw samodzielnie - można zeskanować rzeczywisty obiekt i odtworzyć jego kształt. Ta metoda doskonale sprawdza się w przypadku tworzenia protez zębów, ale nie tylko.

Proteza ręki z drukarki 3D

Drukowane protezy dla ludzi zyskują na popularności i choć nie są jeszcze stosowane na szeroką skalę, prawdopodobnie zmieni się to już w niedalekiej przyszłości. Liczne próby tworzenia ich i wykorzystywania miały miejsce także w Polsce. Wielu uważa, że jest to doskonała alternatywa dla protez bionicznych, które co prawda są w stanie zastąpić prawdziwą kończynę, jednak ze względu na niezwykle wysoką cenę niewielu niepełnosprawnych może sobie na nią pozwolić. Protezy drukowane na drukarce 3D są o wiele tańsze i dostępne dla wszystkich. Jest jednak kilka kwestii problematycznych - przede wszystkim protezy te nie są uznawane za wyroby medyczne, w związku z czym nie posiadają odpowiednich atestów potwierdzających bezpieczeństwo ich użytkowania oraz materiałów, z których zostały wykonane. Kolejną wadą jest fakt, że przy ich pomocy nie można prowadzić pojazdów ani wykonywać cięższych prac. Należy także unikać gorących przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do topienia się tworzywa nieodpornego na działanie bardzo wysokich temperatur. Nie da się jednak ukryć, że protezy kończyn 3D dla dzieci i dorosłych choć nie są doskonale, są w stanie znacznie poprawić jakość życia potrzebujących.

Wydrukowana ręka 3d ułatwia funkcjonowanie

Jak powstaje proteza 3D?

Protezy 3D są projektowane w specjalnym programie, a następnie drukowane, jednak nigdy w całości - drukowane są poszczególne elementy następnie wymagające złożenia. Stworzenie jednej protezy może trwać od kilkunastu w przypadku najmniej skomplikowanych modeli do kilkudziesięciu godzin. Sama praca drukarki to około 10 godzin. Kolejne kilka zajmuje połączenie ze sobą części. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mają nadzieję, że już wkrótce potencjał technologii druku 3D zacznie być wykorzystywany przez ortopedów na szeroką skalę, co przyczyni się do zwiększenia dostępności protez dla ludzi.

Protezy 3D dla dzieci - projekt Team UnLimbited

Pisząc o protezach wykonywanych przy pomocy drukarek 3D warto wspomnieć o wyjątkowej postaci jaką jest Stephen Davis. Walijczyk jest współtwórcą wolontariatu Team UnLimbited i wraz z Drew Murrayem realizują inicjatywę związaną z projektowaniem, ulepszaniem i przekazywaniem bezpłatnych protez potrzebującym dzieciom. Stephen swoją postawą udowadnia, że wielkie rzeczy można realizować niewielkimi nakładami - wystarczą chęci i czas. Wszystkie protezy powstały w niewielkiej szopie, która jest izolowana za pomocą klimatyzacji zasilanej energią słoneczną, aby utrzymać ją w bardzo wąskim zakresie temperatur potrzebnym do pracy drukarki 3D. Pierwszym odbiorcą protezy była dziewięcioletnia Isabella Jennings z Bristolu, która urodziła się bez lewej ręki. Dziś Team UnLimbited może pochwalić się dziesiątkami małych odbiorców z całego świata, których marzenia o sprawnych kończynach spełniły się za sprawą technologii druku 3D. Zdjęcia wszystkich dzieci można zobaczyć zarówno w szopie Stephena, jak i na stronie  teamunlimbited.org/gallery.