Unikalne części do samochodów wydrukowane w 3D

  • Post category:blog

Unikalne części do samochodów wydrukowane w 3D

Dzięki inżynierii odwrotnej, 3Way – firma dostarczająca rozwiązania w zakresie technologii 3D, stworzyła unikalną osłonę haka samochodu klienta. W tym procesie zostały wykorzystane następujące technologie: skanowanie 3D, modelowanie 3D (oprogramowanie ThinkDesign) oraz druk 3D z wykorzystaniem drukarki 3D INTAMSYS FUNMAT HT. Poniżej przedstawiamy cały proces produkcji osłony haka przy użyciu inżynierii odwrotnej.

Wszystko zaczęło się od problemu i pomysłu

W dzisiejszych czasach problemy mają wiele możliwych rozwiązań, wystarczy tylko znaleźć odpowiednią technologię. Klient przyszedł do 3Way z bardzo interesującym przypadkiem. Pokrywa haka odpadła w czasie jazdy lub została skradziona, w związku z tym potrzebował nowej. 

Zespół 3Way wpadł na pomysł jak wypełnić lukę w podwoziu używając pełnego spektrum technologii 3D. Oczywiście rozwiązanie to nie jest proste, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Początkowo wymagało to zeskanowania podwozia i przetworzenia uzyskanych danych. Następnie uzyskane dane zostały użyte do stworzenia modelu 3D i jego obróbki przy użyciu oprogramowania do modelowania. Ostatnim etapem było wydrukowanie zamodelowanej osłony haka. 

Krok 1 – skanowanie 3D

Dziura w podwoziu po osłonie haka znajdowała się w dolnej części samochodu i wymagała zamknięcia. Dostęp do tego miejsca był utrudniony, dlatego wybór padł na ręczny skaner 3D, który jest poręczny i doskonale nadaje się do uchwycenia powierzchni. Dzięki jego znakomitym właściwościom powierzchnia nie wymagała użycia dodatkowych markerów czy sprayu. 

Oprogramowanie skanera samodzielnie częściowo obrobiło dane. Po dodatkowej edycji uzyskano wystarczająco dobry model, który mógł stanowić bazę do kolejnego etapu. 

Krok 2 – modelowanie CAD

Specjaliści z firmy 3Way użyli oprogramowania ThinkDesign do zamodelowania brakującej osłony haka. Oprogramowanie zawiera wiele przydatnych funkcji, które idealnie nadają się do rysowania i modelowania dowolnego kształtu. Podczas modelowania trzeba było wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak odporność na wibrację i wytrzymałość temperaturową. Samochody elektryczne nie mają takiego problemu z przegrzewaniem się jak samochody spalinowe, ale wciąż w sezonie letnim temperatury mogą osiągać wysokie wartości przez sam wpływ słońca.  

Jak widać na załączonych obrazkach osłonka haka składa się z wielu mniejszych elementów. Dwie wewnętrzne części mają większą powierzchnię, umożliwiają one otwieranie i zamykanie pokrywy, natomiast zewnętrzne ułatwiają instalację elementu w podwoziu. Płytki zawierają dodatkowy element w postaci żeber wykonanych z tworzywa ABS, dzięki czemu zachowują odpowiednią sztywność i są bardziej odporne na wygięcie. 

Kołki boczne wykonane są osobno, ponieważ w przypadku pęknięcia nie trzeba będzie wymieniać całych płytek, a jedynie pojedynczy kołek. Kołki zostały wykonane z tworzywa ASA. 

Do przymocowania pokrywy potrzebne były dwie śruby, zostały one wkręcone w podwozie, co ustabilizowało konstrukcję. 

Krok 3 – druk 3D

Do wydrukowania części, 3Way zdecydowało się użyć drukarki 3D INTAMSYS FUNMAT HT, ze względu na jej przemysłową jakość druku. Dzięki podgrzewanej komorze osiągającej 90°C, materiał wydruku stygnie wolniej przez co nie wypacza się, zachowuje lepszą przyczepność między warstwami i lepiej zachowuje swoje własności mechaniczne. Finalny produkt w pełni spełnił oczekiwania.

Zaimplementowanie pokrywy haka do samochodu

Zamontowanie pokrywy było szybkie i łatwe. Dziura została kompletnie zakryta, zamykając drogę zanieczyszczeniom środowiskowym do wnętrza podwozia. Wykonano testy sprawdzające użyteczność pokrywy, okazało się, że pokrywa jest w pełni funkcjonalna, otwiera się i zamyka bez problemu. “Mamy nadzieję, że klient będzie zadowolony z wykonanej pracy, a sama część wytrzyma użytkowanie przez lata” mówi zespół 3Way. 

B3D – polski odpowiednik słoweńskiego 3Way

Podobnie jak firma 3Way specjalizujemy się w szeroko rozumianych technologiach 3D, w tym procesami z zakresu inżynierii odwrotnej. W naszej ofercie posiadamy usługi takie jak skanowanie 3D, druk 3D i modelowanie, jak również profesjonalne sprzęty: drukarki i skanery 3D. Jeśli zainteresował Cię ten sposób rozwiązywania problemów, to zapraszamy do kontaktu! Nasza siedziba znajduje się w okolicy Poznania, jednak nasze usługi świadczymy na terenie całego kraju.