TrackSkan-p42 System 3D wykorzystany w trakcie badań wykopaliskowych

TrackSkan-p42 System 3D wykorzystany w trakcie badań wykopaliskowych

Szkielet młodocianego dinozaura z wczesnego okresu jurajskiego, około 190 milionów lat temu, odkryto we wrześniu w Lufeng w prowincji Yunnan w Chinach. Jego wykopaliska zostały zaprezentowane przez China Central Television (CCTV) w swojej 7-dniowej transmisji na żywo jako „Powrót do okresu jurajskiego – Wykopaliska naukowe skamieniałości dinozaurów Yunnan Lufeng”. Firma Scantech została zaszczycona zaproszeniem do udziału w cyfrowym skanowaniu 3D i restauracji skamieniałości dinozaura.

Dzięki skanerowi TrackSkan-P42 uchwyciliśmy tekstury i wszystkie dane 3D skamieniałości dinozaurów. Model skamieniałości został następnie zaprezentowany na wystawie za pomocą modelowania 3D i drukowaniu 3D. Dzięki szkieletowi, który został wydrukowany w 3D, naukowcy i badacze mogą wydedukować ewolucję morfologiczną Lufengozaura, który żył 190 milionów lat temu.

Skanowanie 3D pomaga zinterpretować starożytną historię

Na terenie wykopalisk archeolodzy przeprowadzili cały proces prac ratowniczych, począwszy od wykopalisk, renowacji, czyszczenia, ochrony po prezentację wyników w postaci zrekonstruowanego szkieletu dinozaura. Firma Scantech pomogła archeologom dokładnie pozyskać dane 3D Lufengozaura i zaprezentować je cyfrowo. 

– Zmieniające się warunki oświetleniowe, zwłaszcza silne światło słoneczne, powodują problemy, takie jak prześwietlenie scenerii.

– Poza tym struktura kostna tego 8-metrowego dinozaura po setkach milionów lat w ziemi jest uszkodzona, co skutkuje licznymi teksturami, które należało uchwycić.

– Ponieważ skamieniałości są rzadkie i wymagane jest, aby wszystkie operacje nie powodowały żadnych uszkodzeń skamieniałości. Wszystkie te wyzwania zostały pokonane dzięki naszemu zaawansowanemu technologicznie skanerowi 3D TrackSkan-p42

Sprawdź skanery w naszym sklepie: