Ograniczenie wpływu błędu ludzkiego i przyspieszenie produkcji dzięki drukarce 3D firmy INTAMSYS

  • Post category:blog

Ograniczenie wpływu błędu ludzkiego i przyspieszenie produkcji dzięki drukarce 3D firmy INTAMSYS

Ed Cooley jest profesjonalnym fotografem i samozwańczym “rozwiązywczem problemów”, który ciągle myśli o nowych rozwiązaniach i ulepszeniach oprzyrządowania swojego aparatu. Idąc tym tokiem, Ed postanowił zakupić tanią drukarkę 3D dla amatorów i hobbystów. Dzięki nim mógł tworzyć własne elementy pomagające w sztuce fotografii, uchwyty, podpórki, obudowy i inne sprzęty wykorzystywane na co dzień przez fotografów. To otworzyło oczy Eda na możliwości, jakie niesie druk 3D, niestety bardzo szybko dotarł do granic możliwości swojej amatorskiej drukarki. 

Nie rezygnując z bycia fotografem, postanowił otworzyć Steam Art & Graphics, firmę zajmującą się drukiem zdjęć i innej sztuki na metalowych podłożach. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i odnotowywał 500% przyrostu rokrocznie. Tak gwałtowny wzrost wymusił na zespole Eda lepsze planowanie swojego warsztatu pracy. Znając możliwości drukarek 3D, Ed postanowił poszukać alternatyw. W tym momencie wchodzą całe na biało drukarki 3D firmy INTAMSYS.

Przykładowy wydruk na metalowej powierzchni

Problem

Aby sprostać gwałtownemu rozrostowi firmy, Steam Art & Graphics musiała zaimplementować automatyzację procesów. Po zbadaniu warsztatu pracy stwierdzili, że istnieje jedno zadanie, które można zoptymalizować.

Specyfika branży sprawia, że pracownicy wciąż musieli radzić sobie z różnorodnie zaprojektowanymi częściami, co przekładało się na projektowanie procesu indywidualnie do każdego zamówienia. Wymagało to dokładnych pomiarów ram urządzeń tnących, ich częstą modyfikacją lub składaniem od zera. Pomiary musiały być bardzo dokładne, w grę wchodziły milimetry, których niedokładność mogła zaprzepaścić efekt końcowy. Niestety błędy pomiarowe zdarzały się relatywnie często, a każdy kosztował firmę od 100 do 300 $. Wraz z rozrostem firmy, koszty te nabierały na znaczeniu. Błędy te powodowały nie tylko straty materiałów, ale także marnotrawienie cennego czasu pracowników. 

Rozwiązanie

Firma Steam Art & Graphics postanowiła zautomatyzować proces tworzenia ram urządzeń tnących poprzez zbudowanie narzędzia, które idealnie wyrównuje i wycina pojedyncze elementy. Zwrócili się w stronę druku 3D i zbudowali kilka prototypów na różnych drukarkach, ale szybko zdali sobie sprawę, że tworzyli części niskiej jakości. Choć były one akceptowalne dla prototypów, nie miały odpowiedniej wytrzymałości i odporności na ciepło, aby wytrzymać codzienne użytkowanie.

Zespół Eda wiedział, że aby ten proces zadziałał, potrzebna jest drukarka, która będzie w stanie wyprodukować części wyższej jakości. Niestety ceny drukarek o odpowiednich parametrach okazały się zaporowe (były to kwoty 6-7 cyfrowe). Na szczęście znaleźli firmę INTAMSYS, która zaoferowała im odpowiednie drukarki 3D w rozsądnej cenie. 

Korzyści wynikające z użycia drukarek 3D firmy INTAMSYS

Ed skontaktował się z INTAMSYS, która dostarczyła mu przykładową część wydrukowaną z wykorzystaniem materiału PEEK, wysokowydajnego filamentu termoplastycznego znanego ze swojej przemysłowej wytrzymałości. Okazuje się, że część sprawdza się perfekcyjnie, dlatego zespół Eda zdecydował się na zakup drukarki 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410.

Ze względu na łatwość obsługi drukarki, Steam Art & Graphics była w stanie szybko uruchomić INTAMSYS FUNMAT PRO 410 na swojej hali produkcyjnej. W krótkim czasie udało się w pełni zoptymalizować proces tworzenia ram urządzeń tnących. W tym przypadku użyto filamentów PETG oraz CF-PEI, ze względu na sztywność i wytrzymałość. 

Dzięki wprowadzeniu drukarki 3D, firma Eda nie wymaga ręcznej obróbki ram. Gdy ich system otrzymuje zamówienie, wysyła instrukcje do zautomatyzowanej piły z ramą wydrukowaną w 3D. Jest nie tylko dokładniejsza od człowieka, ale również jest w stanie pracować nawet o 30% szybciej niż jej ludzcy odpowiednicy. Drukarka może również pracować dłużej niż człowiek i obecnie pracuje niemal non-stop na hali produkcyjnej. Dzięki temu Steam Art & Graphics może zakończyć zamówienia, które normalnie zajęłyby 3-5 dni, w 1-2 dni. Pozwala to na oszczędzenie tysięcy dolarów, jednocześnie poprawiając wydajność produkcji.

Plany na przyszłość

Włączenie drukarki 3D INTAMSYS FUNMAT PRO 410 do procesu produkcyjnego firmy, pozwoliło Edowi nadążyć za 500% rocznym wzrostem popytu, jednocześnie obniżając koszty i poprawiając wydajność. Po tym sukcesie, firma Eda zamierza rozszerzyć automatyzację procesów w swojej fabryce. Kolejnym krokiem ma być zbudowanie robota, który będzie automatycznie wycinał pudełka do wymiarów danego projektu. Oczywiście w tym wszystkim ma pomóc drukarka 3D firmy INTAMSYS.

O firmie Steam Art & Graphics

Firma Eda specjalizuje się w pracach plastycznych o jakości muzealnej. Wykorzystują nowoczesne technologie, które zapewniają wachlarz usług, od wydruków w metalu, przez wykonywanie indywidualnych ram do obiektów muzealnych, aż do skanowania i obróbki cyfrowej sztuki. 

O marce Intamsys

INTAMSYS jest wiodącą na świecie firmą high-tech dostarczającą rozwiązania w zakresie przemysłowego druku 3D. Specjalizuje się w technologiach przyrostowych dla materiałów o wysokiej wydajności. Jej zespół tworzy grupa inżynierów posiadających wieloletnie doświadczenie w branżach związanych z drukiem 3D, urządzeniami precyzyjnymi i wysokowydajnymi materiałami.
Firma INTAMSYS koncentruje się na przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym oraz szeroko zakrojonych badaniach innowacyjnych. Dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie technologii przyrostowych do szybkiego prototypowania oraz narzędzia i oprzyrządowanie do bezpośredniej produkcji masowej produktów końcowych. 

W naszym asortymencie znajdziesz flagowe produkty firmy INTAMSYS, zapewniamy również fachowe doradztwo i profesjonalne usługi. Zapraszamy do kontaktu!