Czyszczenie i konserwacja drukarki 3D
Do prawidłowego działania drukarek 3D konieczne jest ich okresowe czyszczenie oraz podejmowanie działań mających na celu ich konserwację. Bez tego urządzenie szybko może przestać pracować prawidłowo albo może dojść do awarii, która pociągnie za sobą wysokie koszty naprawy. Jak czyścić i konserwować drukarki trójwymiarowe?
Podstawowe zasady przy czyszczeniu drukarki 3D
Dla każdego użytkownika drukarki 3D podstawą powinno być każdorazowe czyszczenie pola roboczego, czyli stołu, na którym dokonywany jest wydruk. Po zakończonym drukowaniu konieczne jest wyczyszczenie go z resztek filamentu, które można zebrać np. nożem lub szpachelką. W trakcie usuwania pozostałości materiałów użytych do drukowania 3D ze stołu mogą pojawić się drobinki rozsypujące się po jego powierzchni. Wówczas najłatwiej będzie je zebrać wilgotną szmatką czy chusteczką.
Resztki filamentu potrafią zabrudzić też samą drukarkę 3D – należy je usuwać regularnie, by zachować sprawność działania urządzenia. Pojawiają się one i wydobywają z głowicy sprzętu podczas jego nagrzewania się.
Jak czyścić stół drukarki 3D?
Czyszczenie stołu drukarki 3D staje się znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu podkładki adhezyjnej Wham Bam. Ta uniwersalna podkładka, dedykowana dla wielu marek drukarek, ułatwia usuwanie wydruków ze stołu i minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia.
Sekret tkwi w elastycznej blasze ze stali sprężystej, która stanowi element podkładki. Po zakończeniu drukowania wystarczy wygiąć blachę, aby bez problemu odkleić wydruk. Brak resztek filamentu na stole ułatwia jego czyszczenie, które ogranicza się zazwyczaj do przetarcia wilgotną szmatką.
Podkładka Wham Bam nie tylko ułatwia czyszczenie stołu, ale również zapewnia lepszą przyczepność wydruków do podłoża, co przekłada się na ich wyższą jakość. Uniwersalność podkładki sprawia, że jest ona kompatybilna z różnymi modelami drukarek 3D, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla wielu użytkowników. Podkładki Wham Bam do łatwego czyszczenia stołu drukarki znajdziesz w sklepie Outled3d >>
Jakie narzędzia przydadzą się do czyszczenia i konserwacji drukarki?
Czyszczenie drukarki 3D niekoniecznie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wilgotna szmatka, gruby pędzel oraz szpachelka i środki czyszczące, jak spirytus lub aceton techniczny, by móc usunąć przyklejony filament ze stołu oraz oczyścić drukarkę z kurzu i resztek plastiku.
Ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne ułatwią czyszczenie tych elementów drukarki, które są wykonane z pleksi lub poliwęglanu. Chusteczki czy ręczniki można nawilżyć za pomocą płynu do mycia szyb, co ułatwi szybsze czyszczenie ich z zanieczyszczeń.
Jak wyczyścić dyszę w drukarce 3D?
Bardzo ważnym elementem czyszczenia drukarki 3D jest usunięcie pozostałości po wydruku z dyszy głowicy drukującej. Pytanie tylko, jak wyczyścić głowicę drukarki 3D i jej nie uszkodzić? Zbiera się na niej filament, który z czasem spala się niemal na węgiel, a jego resztki mogą nawet przenieść się na nowy wydruk. Usuwanie filamentu z dyszy głowicy drukującej należy przeprowadzać po tym, jak urządzenie wystygnie. Kiedy dysza jest już chłodna, można przy użyciu np. nożyka modelarskiego lub drobnoziarnistego papieru ściernego czy zwykłego pilniczka do paznokci, pozbyć się materiału nagromadzonego w tym miejscu.
Warto przy tym zauważyć, że dysza drukarki 3D może być wykonana z łatwo ścieralnego materiału, dlatego trzeba zachować daleko idącą ostrożność przy jej czyszczeniu. Zbyt mocne przyciskanie papieru ściernego do głowicy może negatywnie wpłynąć na jej stan. Zasadniczo po przeprowadzeniu czyszczenia tej części sprzętu z przylepionego do niej tworzywa powinna ona wyglądać jak po zakupie.
Zapchana dysza może wymagać radykalnych działań i jej rozebrania do dokładnego wyczyszczenia – chemicznie lub mechanicznie.
Zanieczyszczenia filamentu
Jeśli problemem przy użytkowaniu drukarki 3D jest zanieczyszczony filament, wówczas należy spróbować go wyczyścić nasączoną acetonem technicznym czy spirytusem ściereczką. Zakurzony filament oczyścić można także pędzlem.
Głowica drukarki 3D i jej konserwacja
Samo czyszczenie drukarki to jeszcze nie wszystko. Wymagana jest jej okresowa konserwacja. Polega ona na smarowaniu i naoliwieniu wszystkich ruchomych elementów mechanicznych urządzenia. Konserwacja drukarki 3D powinna obejmować smarowanie śruby trapezowych i kulowych, prętów gwintowanych, prowadnic i wałków liniowych. W zależności od tego, jakie zalecenia ma odnośnie do konserwacji producent drukarki 3D, inne materiały należy zastosować. Może to być smar teflonowy czy olej maszynowy, ale nie tylko. Kolejną czynnością, jaką w ramach konserwacji należy wykonać, jest sprawdzenie stopnia naciągnięcia pasków napędzających osie drukarki. Nie może być tu luzu, co mogłoby prowadzić do przesunięcia kolejnych warstw wydruku trójwymiarowego.
Przy dokonywaniu działań konserwacyjnych przy drukarce 3D warto sprawdzić, czy wszystkie śruby, zwłaszcza w ramie konstrukcyjnej, nie są poluzowane, do czego dochodzi w wyniku powstających drgań. Luz w śrubach w ramieniu drukarki może prowadzić nawet do rozkalibrowania się jej, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia.