W 2018 roku firma B3D s.c. została objęta dofinansowaniem na operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w zakresie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020, w ramach celu: Wspieranie różnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich i obszarach akwakultury obejmującej różnicowanie działalności lub dywersyfikacja zatrudnienia osób wykonujących pracę związaną z sektorem rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy niezwiązanych z podstawową działalnością rybacką. Operacja jest realizowana pt. „Alternatywny rozwój lokalnej działalności gospodarczej w innowacyjnych technologiach”. W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel określony jako: Szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakościowym i ilościowym. Efektem operacji jest wzrost zatrudnienia poprzez utworzenie miejsca pracy w ilości 1 etatu oraz wzrost dochodowości przedsiębiorstwa. Całkowita wartość operacji to 226.487,40 zł; wartość pomocy finansowej przyznanej na realizację operacji: 92.068,00 zł; współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMR, wynosi 78.258,00 zł.
  • en
  • de
2019-11-20

Długopisy 3D - ale o co chodzi?

Artystyczne tworzenie 3D

Kreatywne gadżety 3D

Nie można powiedzieć, żeby długopis 3D był tylko gadżetem. W istocie jest on kompaktowych rozmiarów drukarką, za pomocą której można wydrukować elementy przestrzenne. Długopis 3D pozwala tworzyć dowolne formy, jednak w przeciwieństwie do klasycznej drukarki 3D nie daje możliwości wcześniejszego stworzenia projektu powstającego modelu i automatycznego przeniesienia go do rzeczywistości. W praktyce oznacza to, że drukowanie odbywa się ręcznie i w dużym stopniu przypomina modelowanie.

Druk jest możliwy dzięki filamentom, czyli tworzywom sztucznym używanym do druku 3D w technologii FDM. Są one dostępne w wielu kolorach. Termoplastyczne materiały pozwalają dać się ponieść fantazji i stworzyć naprawdę interesujące projekty, jednak wymaga to zdolności manualnych. Funkcjonalność obiektów powstających za pomocą długopisów jest wątpliwa głównie z tego powodu, że niemożliwe jest zachowanie pełnej precyzji. Ten gadżet 3D to raczej narzędzie, które można wykorzystać do kreatywnej zabawy.

Dzieci w trakcie zabawy z długopisem 3D

Długopisy 3D dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się nad prezentem urodzinowym dla dziecka wykazującego zainteresowanie twórczą zabawą, długopis 3D będzie doskonały wyborem. Takie narzędzie pobudzi fantazje i pozwoli rozwijać kreatywność. Jednak przy wyborze konkretnego modelu zwróć uwagę na to, by był bezpieczny do użytkowania przez dzieci. Produkty dedykowane najmłodszym mają mniejsze rozmiary pozwalające na wygodne trzymanie w małej dłoni oraz obudowę chroniącą przed poparzeniem (wykorzystywane do druku filamenty to tworzywa termoplastyczne, które zmieniają swoją konsystencję ze stałej na półpłynną pod wpływem wysokich temperatur). Standardowe długopisy 3D umożliwiają regulację temperatury, a więc twórca może kontrolować konsystencję tworzywa, dostosowując ją do swoich potrzeb. Regulowana prędkość druku pozwala odpowiednio sterować długopisem i osiągać oczekiwane efekty. Zabawa z gadżetem wymaga pewnej wprawy, jednak jest na tyle satysfakcjonująca, że na pewno spodoba się każdemu maluchowi z artystycznym zacięciem.

Wbrew pozorom ceny takich kreatywnych narzędzi wcale nie są wygórowane. Przeznaczoną dla dzieci, poręczną drukarkę 3D można kupić już za kilkadziesiąt złotych.