W 2018 roku firma B3D s.c. została objęta dofinansowaniem na operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w zakresie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020, w ramach celu: Wspieranie różnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich i obszarach akwakultury obejmującej różnicowanie działalności lub dywersyfikacja zatrudnienia osób wykonujących pracę związaną z sektorem rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy niezwiązanych z podstawową działalnością rybacką. Operacja jest realizowana pt. „Alternatywny rozwój lokalnej działalności gospodarczej w innowacyjnych technologiach”. W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel określony jako: Szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakościowym i ilościowym. Efektem operacji jest wzrost zatrudnienia poprzez utworzenie miejsca pracy w ilości 1 etatu oraz wzrost dochodowości przedsiębiorstwa. Całkowita wartość operacji to 226.487,40 zł; wartość pomocy finansowej przyznanej na realizację operacji: 92.068,00 zł; współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMR, wynosi 78.258,00 zł.
  • en
  • de
2019-10-29

Zastosowanie druku 3D w... modzie

moda i technologia druku 3d

To w Mediolanie miał miejsce pierwszy w historii pokaz mody, podczas którego przedstawiona została kolekcja w całości wydrukowana techniką 3D. Jak na taki eksperyment zareagowali krytycy i publika? Byli zachwyceni nietuzinkowością projektów. Można powiedzieć, że to absolutny przełom w świecie fashion. Moda 3D wyróżnia się przede wszystkim tym, że cały proces kreatywny albo znaczna jego część odbywa się w świecie cyfrowym. Projektant nie szkicuje kreacji na papierze, ale tworzy jej cyfrowy model, który następnie jest drukowany. Z pewnością ma to wpływ na charakter samych kostiumów. Oczywiście pokazów prezentujących kreacje w całości wydrukowane lub stworzone z drukowanych elementów było już więcej - technologia 3D na stałe zagościła w świecie mody.

Innowacyjne projektowanie 3D? Nie dla wszystkich

Choć drukowanie 3D w branży modowej nie jest praktyką całkowicie nową, to wciąż budzi liczne kontrowersje. Przeciwne są mu przede wszystkim największe domy mody mocno przywiązane do tradycji krawiectwa. Według nich wszelka automatyzacja w procesie tworzenia strojów jest niewskazana. Cenią oni kunszt ręcznego wykończenia, sądząc, że im bardziej czasochłonne jest uszycie jakiejś kreacji, tym większą ma ona wartość. Tymczasem druk 3D to rozwiązanie przede wszystkim szybkie.

Odzież 3D budzi mieszane uczucia u projektantów, jednak zdecydowana większość z nich musi zgodzić się z tym, że technologia 3D może okazać się niezastąpiona przy tworzeniu personalizowanego obuwia. Skan stopy pozwala zaprojektować idealnie dopasowaną do niej wkładkę, a następnie wydrukować ją. Odpowiednio dobrane do kształtu stopy obuwie to nie tylko maksymalna wygoda, ale także korzyści dla zdrowia, dlatego technologia trójwymiarowego druku z pewnością coraz częściej będzie wykorzystywana w tym celu - zwłaszcza jeśli mowa o obuwiu specjalistycznym, w tym sportowym.

buty sportowe z drukarki 3d

Specjalistyczne obuwie dla sportowców

Marka Nike, która wyposaża światowych sportowców w obuwie oraz odzież sportową, wykorzystała technologię 3D do stworzenia ultralekkich butów piłkarskich dostosowanych do stóp indywidualnych piłkarzy. Wykonane zdjęcie stopy pozwoliło projektantom uwzględnić wszelkie odkształcenia i wydrukować buty dostosowane do konkretnych potrzeb. W tym celu wykorzystano niezwykle wytrzymały, a przy tym maksymalnie elastyczny materiał przepuszczający powietrze i świetnie sprawdzający się podczas intensywnych treningów. W podobny sposób druk 3D może być wykorzystywany do tworzenia obuwia ortopedycznego. Jak widać, technologia ta jest niezwykle przyszłościowa.