W 2018 roku firma B3D s.c. została objęta dofinansowaniem na operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w zakresie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020, w ramach celu: Wspieranie różnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich i obszarach akwakultury obejmującej różnicowanie działalności lub dywersyfikacja zatrudnienia osób wykonujących pracę związaną z sektorem rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy niezwiązanych z podstawową działalnością rybacką. Operacja jest realizowana pt. „Alternatywny rozwój lokalnej działalności gospodarczej w innowacyjnych technologiach”. W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel określony jako: Szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakościowym i ilościowym. Efektem operacji jest wzrost zatrudnienia poprzez utworzenie miejsca pracy w ilości 1 etatu oraz wzrost dochodowości przedsiębiorstwa. Całkowita wartość operacji to 226.487,40 zł; wartość pomocy finansowej przyznanej na realizację operacji: 92.068,00 zł; współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMR, wynosi 78.258,00 zł.
  • en
  • de
2019-08-27

Contour Crafting - drukowanie domów 3D

dom z drukarki

Ograniczenia i możliwości

Jednym z problemów przy druku 3D domów okazały się rozmiary drukarki, która musiała być większa od powstającego obiektu. Niekiedy powodowało to trudności w transporcie, aczkolwiek w tym momencie niektóre firmy korzystają już z drukarek mobilnych. Nie jest to więc duże ograniczenie, za to możliwości oferowane przez druk 3D budynku są ogromne. Warto wspomnieć chociażby o możliwości postawienia budynku o dowolnym, nawet najbardziej fantazyjnym kształcie, co w przypadku tradycyjnej budowy wiązałoby się nie tylko z bardzo długim czasem trwania prac, ale także olbrzymimi kosztami. Drukowane domy są stosunkowo tanie i powstają w błyskawicznym tempie niezależnie od stopnia skomplikowania projektu.

Drukowane budynki - domy przyszłości?

Czy z całą pewnością możemy powiedzieć, że domy 3D staną się domami przyszłości? Jak na razie prace związane z powstawaniem budynków 3D znajdują się w fazie testowej, a samych domów nie stawia się na szeroką skalę ze względu na to, że nie jest wiadome, jak będą zachowywały się po kilkudziesięciu latach użytkowania i czy takie inwestycje rzeczywiście są opłacalne. Dotychczasowe wyniki badań są jednak bardzo obiecujące - domy 3D są ekologiczne, gdyż można je budować z surowców stworzonych z odpadów budowlanych i bardzo wytrzymałe. Szacuje się, że ich odporność na trzęsienie ziemi jest zdecydowanie większa, niż ma to miejsce w przypadku budynków postawionych przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii.

Czytaj także: Drukowanie 3D w meblarstwie

wydrukowany dom w Chinach

Jak powstają drukowane domy?

Niektórym z pewnością trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób mogą być drukowane domy przyszłości 3D. Drukarki umieszczone na szynach, po których mogą się poruszać, korzystają z metody contour craftingu. Polega ona na szybkim nakładaniu kolejnych, cienkich warstw betonu jedna na drugą zgodnie z komputerowym wzorem, czyli np. pozostawiając w ścianach miejsce na okna i drzwi. Powstały budynek wymaga tradycyjnego wykończenia. Ściany domów 3D mają charakterystyczną strukturę, dlatego powinny zostać odpowiednio przygotowane do prac wykończeniowych. Praca drukarki ogranicza się więc do postawienia fundamentów i ścian.

Druk 3D budynków na obecnym etapie nie jest doskonały, jednak wciąż trwają prace nad jego udoskonalaniem. W związku z tym wizja przyszłości, w której budownictwo zostanie zrewolucjonizowane, a domy będą powstawać w ciągu doby, jest jak najbardziej prawdopodobna. Jest ona kusząca nie tylko dla deweloperów, ale także dla osób, które marzą o własnym domku jednorodzinnym, ale póki co nie mogą sobie na niego pozwolić ze względów finansowych.