W 2018 roku firma B3D s.c. została objęta dofinansowaniem na operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w zakresie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020, w ramach celu: Wspieranie różnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenie miejsc pracy na obszarach rybackich i obszarach akwakultury obejmującej różnicowanie działalności lub dywersyfikacja zatrudnienia osób wykonujących pracę związaną z sektorem rybołówstwa i akwakultury przez tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy niezwiązanych z podstawową działalnością rybacką. Operacja jest realizowana pt. „Alternatywny rozwój lokalnej działalności gospodarczej w innowacyjnych technologiach”. W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel określony jako: Szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa w zakresie jakościowym i ilościowym. Efektem operacji jest wzrost zatrudnienia poprzez utworzenie miejsca pracy w ilości 1 etatu oraz wzrost dochodowości przedsiębiorstwa. Całkowita wartość operacji to 226.487,40 zł; wartość pomocy finansowej przyznanej na realizację operacji: 92.068,00 zł; współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFMR, wynosi 78.258,00 zł.
  • en
  • de
2019-07-05

Zastosowanie druku 3D w stomatologii

drukowanie zębów


Stomatologia przyszłości

Stomatologia, ortodoncja i protetyka to dziedziny medycyny, dla których rozwój technologii 3D okazał się niezwykle istotny i mowa tu już nie tylko o tomografii 3D, ale również druku przestrzennym. To właśnie dzięki niemu dopasowywanie protez do potrzeb indywidualnego pacjenta jest o wiele łatwiejsze i mniej czasochłonne. Od teraz protetycy nie muszą polegać wyłącznie na swoim doświadczeniu i zdolnościach manualnych. Protezy drukowane są metodą CAD/CAM, gdzie projektowanie wspomagane jest komputerowo. Dzięki temu prace protetyczne w zależności od gabinetu mogą być wykonane już podczas jednej, godzinnej wizyty.

Czytaj także: Działanie drukarki 3D

Stomatologia 3D to jednak nie tylko druk całych protez, ale również pojedynczych zębów. Innowacyjna stomatologia pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie kształtu i koloru uzupełnienia w taki sposób, by wyglądało jak najbardziej naturalnie. Podczas wizyty nie pobiera się wycisku. Stomatolog za pomocą specjalnego skanera wprowadzanego do ust odczytuje trójwymiarowy obraz uzębienia. Następnie skan trafia do komputera, gdzie za pomocą specjalistycznego oprogramowania można idealne zaplanować uzupełnienie ubytków.

Model zęba wydrukowany na drukarce 3D

Drukowanie modeli dentystycznych

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych inwestuje w specjalistyczne drukarki 3D stworzone z myślą o szybkim i sprawnym drukowaniu całych łuków zębowych lub pojedynczych zębów. Dzięki nim uzupełnienia ubytków wykonywane są z niezwykłą precyzją (z dokładnością do 25 mikrometrów, z czego 1 mikrometr jest jedną tysięczną milimetra), dzięki czemu ich dopasowanie jest o wiele łatwiejsze. Oprócz samych protez urządzenia wykorzystujące technologię druku przestrzennego pozwalają na wytwarzanie uzupełnień protetycznych, modeli i nakładek ortodontycznych, szyn, aparatów retencyjnych, szablonów chirurgicznych, łączników implantologicznych, modeli koronowo-mostowych oraz wielu innych akcesoriów. Wydruki wykonywane są z bezpiecznych dla zdrowia, biokompatybilnych materiałów dentystycznych dopuszczonych do sterylizacji. Wykazują one trwałość pozwalającą na wieloletnie użytkowanie i gwarantują maksymalny komfort na co dzień.

Druk 3D w stomatologii jest bez wątpienia przyszłością, już w tym momencie oferując nowoczesne rozwiązania ułatwiające leczenie i zwiększające jego skuteczność.