Jaki skaner 3D wybrać? Cz.2

  • Post category:blog

Jaki skaner 3D wybrać? Cz.2

Klasa E – skanery typu „Zrób to Sam” DIY

Trafiłeś tu przypadkiem? Sprawdź o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu o doborze skanera 3D!

Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest David laser scanner. Za jedyne 350 euro możemy już kupić oprogramowanie, do którego później trzeba zbudować skaner. Jest to zdecydowanie najtańszy wybór, który umożliwia nam skanowanie 3D.

Klasa D rozwiązania półprofesjonalne

Firmy produkujące skanery tej klasy to: Evatronix (Polska), Shining (Chiny), LMI 3D (Kanada), Artec (Rosja), Smarttech (Polska) oraz Creaform (Kanada). Kwota z jaką musimy się liczyć to wydatek ok. 15 – 20 tys. euro. Jeśli nie potrzebujemy wysokich dokładności rzędu mikronów to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Należy wspomnieć, że działanie oprogramowania skanerów tej klasy jest dość ograniczone. Składa poszczególne chmury punktów jedynie wstępnie. Żeby scalić i załatać (ang. Patch) wszystkie chmury, potrzebujemy wsparcia dodatkowego oprogramowania zewnętrznej firmy np. Leios. A to z kolei wiąże się z kolejnym wydatkiem rzędu 2,5 – 5 tys. euro.


Zobacz także: Drukarki 3D i ich innowacyjność

Oczywiście możemy się zdecydować na oprogramowanie Geomagic lub Polyworks, które są w tej chwili najlepsze na rynku, ale to wydatek rzędu 15 tys. euro.Jeśli decydujemy się na tą klasę skanerów to trzeba mieć na uwadze fakt, że producent urządzenia nie odpowiada za oprogramowanie do składania skanów, które musimy dodatkowo dokupić. Może to się w przyszłości wiązać z sytuacją, że zarówno producent skanera jak i producent oprogramowania nie będzie czuł się odpowiedzialny za powstałe problemy w użytkowaniu.

Klasa C skanery profesjonalne

Koszt skanerów w tym segmencie to ok. 25 – 30 tys. euro. Są to skanery 3D takich firm jak Aicon (Prime scan), GOM (Core). Urządzenia te posiadają wysoko rozbudowane oprogramowanie, które automatycznie po zeskanowaniu składa skany. Ich oprogramowania mają różne moduły: pomiarowe, łatające, kompresujące. Prime scan firmy Aicon jest najtańszym rozwiązaniem. Sprawdzi się jako urządzenie głównie do produkcji masowej, do pomiaru elementów o jednakowej wielkości. Prime scan charakteryzuje się wbudowanym na stałe, jednym polem pomiarowym.

A co jeśli chcemy zwiększyć lub zmniejszyć pole? Musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 20 tys. euro (czyli prawie tyle samo co nowe urządzenie). Jest to podobna pułapka jak w przypadku skanerów klasy „E”, gdzie trzeba zakupić dodatkowo oprogramowanie do scalania skanów.
Początkowy koszt Aicona czy GOMa jest większy, ale z kolei rozbudowa o nowe pola pomiarowe wyniesie około 6 tys. a nie kolejne 20 tys. euro.

Klasa B urządzenie profesjonalne o wysokiej dokładności i szybkości skanowania

Ich koszt waha się od 35 – 50 tys. euro. Do skanerów tej klasy należą: Smartscan HE R8 (Aicon), Compact scan (GOM) oraz Comet L3D (Ceiss). Skanery klasy C i wyżej posiadają profesjonalne oprogramowania, które były rozbudowywane przez ostatnie 20 lat. Oprogramowanie w przypadku skanowania jest kluczem do sukcesu. Jest to najważniejszy element całego systemu, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie skanera. Dlatego bardzo ważnym jest fakt posiadania przez daną firmę oprogramowania, które kompleksowo obrobi zebrane dane zaczynając od scalenia przez załatanie dziur, wygładzanie powierzchni, kompresję danych i eksport do STL. Plusem jest na pewno posiadanie modułu pomiarowego. Pamiętajmy, że w przypadku GOM-a jak i innych firm jest on przeważnie dodatkowo płatny.

Klasa A skanery 3D najwyższej klasy

Światowy high-tech. Ceny tych urządzeń wahają się od 100 – 150 tys. euro. W tej kategorii znajdziemy takie produkty jak Aicon (Stereoscan Neo), GOM (ATOS), Hexagon (WLS). Dotychczas nic lepszego nie wymyślono. Skanery 3d tej klasy mogą się poszczycić wynikami porównywalnymi do wyników uzyskiwanych na pomiarowych maszynach stykowych CMM. To rozwiązanie jest przeznaczone dla grubych ryb np. przemysł motoryzacyjny. Skanery te są montowane na robotach i nie tylko. Wykonują pomiary jakościowe w czasie rzeczywistym, bezpośrednio po skanie. Grupa docelowa to głównie firmy, które prowadzą masową produkcję i oczekują wyników na bieżąco.

Podsumowując, wybór skanera 3D to nie lada wyzwanie. Branża jest jeszcze stosunkowo mało popularna w Polsce, a co za tym idzie niewiele jest osób, które dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Łatwo popełnić błąd i kupić sprzęt, który nie spełni naszych oczekiwań. W razie wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

Sprawdź ofertę naszych skanerów:



Firma B3D oferuje profesjonalny serwis skanerów 3D.