Do powstania każdego przedmiotu konieczny jest koncept, czyli projekt danej rzeczy, oraz jej odpowiednie wykonanie. Właśnie tym zajmuje się wzornictwo przemysłowe, opierające się na współpracy designerów ze specjalistami w zakresie technologii i ergonomii.
Inżynieria odwrotna to badanie gotowego produktu, które pozwala ustalić, w jaki sposób działa dany obiekt i jaki będzie koszt jego odtworzenia. Jest niezwykle popularną dziedziną projektowania, stosowaną w wielu współczesnych branżach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Drukowanie 3D zdobywa coraz większą popularność we współczesnym świecie. Dzieje się tak za sprawą mediów, które co chwilę informują nas o kolejnych, innowacyjnych osiągnięciach druku 3D. Wszystko to budzi nie tylko rosnące zainteresowanie, ale i sporo kontrowersji…
Skanery 3D to rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować procesy produkcyjne w wielu branżach. Jego głównymi zaletami są dokładność i szybkość, dzięki czemu pozwala odtworzyć obiekty o wysokim stopniu skomplikowania.
Podstawowym zadaniem skanerów 3D jest przeniesienie obrazu rzeczywistego do formy cyfrowej. Są wykorzystywane w wielu współczesnych dziedzinach, od medycyny, przez inżynierię odwrotną, po przemysł filmowy. Oto kilka najważniejszych informacji o skanowaniu 3D.
Wraz z intensywnym rozwojem druku 3D, chętnie wykorzystuje się go w wielu zróżnicowanych branżach, m.in. w modzie. Coraz częściej mówi się o stosowaniu tej technologii również do produkcji wyjątkowej, spersonalizowanej biżuterii. Czy to faktycznie ma sens?
Technologia 3D pozwala usprawnić procesy produkcyjne i jakościowe w wielu dziedzinach współczesnego przemysłu. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne skanery oraz drukarki 3D. Poznaj najważniejsze różnice występujące pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.
Drukarki 3D to marzenie wielu osób. Ich rosnąca popularność sprawia, że coraz częściej decydujemy się na zakup takiego sprzętu. Przed tym warto jednak zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń drukarek 3D i wiedzieć, czym należy kierować się przy ich wyborze.
Kupując drukarkę 3D, należy przemyśleć zakup dodatkowych akcesoriów. Jest to druga, bardzo ważna kwestia zaraz po wyborze odpowiedniej techniki druku. Co wspomaga pracę nowoczesnego sprzętu 3D? W co faktycznie warto zainwestować?
Zakup skanera 3D wiąże się z dość dużą inwestycją. Producenci oferują wiele produktów, a ceny na rynku wahają się od kilkunastu do kilkuset tysięcy euro. W pierwszej części artykułu zweryfikujemy co tak naprawdę jest nam potrzebne i o czym należy pamiętać przed wyborem odpowiedniego sprzętu.
Druk przestrzenny dzieli się na pięć różnych technologii. To, którą z nich wybierzemy, ma ogromny wpływ na jakość i efekt wydruku. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego sprzętu, sprawdź, jak działają i na co pozwalają poszczególne technologie.
Po wstępnym rozpoznaniu naszych potrzeb pora pójść o krok dalej. W drugiej części artykułu sprawdzimy co ma nam do zaoferowania rynek skanerów 3D. Producenci proponują wiele rozwiązań w różnych konfiguracjach i przedziałach cenowych. Aby ułatwić sobie sprawę dokonaliśmy podziału na poszczególne klasy.
Drukarki 3D cieszą się coraz większą popularnością. Nie bez przyczyny. Obecnie są wykorzystywane w wielu zróżnicowanych branżach, znacznie przyspieszając proces produkcji. Przedstawiamy kilka innowacyjnych zastosowań drukarek 3D, o których warto wiedzieć.
Znajomość pięciu największych firm związanych z drukiem 3D z pewnością przyda się pasjonatom tej technologii. Dzięki temu łatwiej odnajdą się w gąszczu kolejnych innowacji i ulepszeń. Które firmy cieszą się największym powodzeniem i zaufaniem na światowym rynku?
Druk 3D to dziedzina rozwijająca się w dynamicznym tempie i ciesząca się sporą popularnością. Jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu - dzięki niej można redukować koszty, wykorzystuje się ją w procesach prototypowania, a także pozwala na wytwarzanie elementów i części zamiennych w produkcji małoseryjnej. Druk 3D optymalizuje wiele procesów, ale czy może być również sposobem na innowacyjny, a jednocześnie dochodowy biznes?
Grafika trójwymiarowa jest dziś powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach oraz branżach - stosuje się ją przy produkcji gier video, możemy dzięki niej zobaczyć prototypy najnowszych modeli samochodów, a nawet jest stosowana w medycynie. Grafika 3D jest również ściśle powiązana z drukiem 3D, który w ostatnim czasie jest niezwykle popularny. Jednak aby, wydrukować z filamentu gotowy model, musimy go wcześniej zaprojektować, a do tego niezbędna jest odpowiednia wiedza.
Projektowanie w systemach CAD 3D może odbywać się za pomocą standardowych narzędzi takich jak myszka, klawiatura i tablet graficzny CAD. Na rynku dostępne są jednak wyspecjalizowane urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają pracę z oprogramowaniem. Mowa o manipulatorach 3D. Czym dokładnie są? To kontrolery wyposażone w gałki sterujące, za pomocą których można poruszać i przemieszczać obiekty przestrzenne podczas pracy w środowisku CAD oraz w innych programach do projektowania i wizualizacji 3D.
Druk 3D jest bardzo szerokim pojęciem, pod którym kryje się wiele technologii addytywnych. Jedną z nich jest stereolitografia, która zainicjowała rozwój prototypowania i produkcji niskoseryjnej przy pomocy urządzeń przyrostowych. Z przygotowanego przez nas artykuły dowiesz się w jaki sposób działa druk SLA, co to jest polimeryzacja oraz do czego wykorzystuje się modele wykonane z fotopolimerów.
Druk 3D to dziedzina, która w coraz większym stopniu wkracza do naszego codziennego życia. Jest wykorzystywana w procesach prototypowania, a także podczas produkcji małoserynej w takich branżach jak przemysł maszynowy i motoryzacyjny, a nawet medycyna czy stomatologia. Druk 3D to ogólne określenie addytywnych metod wytwarzania, które różnią się od siebie niuansami technologicznymi. Jedną z metod jest Selective Laser Sintering.
Technologie produkcji przyrostowej są coraz częściej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, a nawet w takich dziedzinach jak medycyna, architektura czy reklama. Dziś możemy wyróżnić kilka metod wytwarzania przy pomocy drukarek 3D, a jedną z nich jest selektywne stapianie laserowe tworzyw metalicznych. Metoda ta nazywa Selective Laser Melting i jest jedną z najszybciej rozwijających się ze względu na unikatowe możliwości jakie oferuje.
Naukowcy już od wielu lat badają możliwości zastosowania druku 3D w medycynie. Wyniki tych badań są obiecujące i dają nadzieję na skuteczne leczenie chorób i schorzeń dotąd nieuleczalnych, jednak przed lekarzami nadal stoi sporo wyzwań. Już w tej chwili drukarki 3D są wykorzystywane np. w stomatologii, gdzie pozwalają stworzyć implanty zębów lub spersonalizowane plomby. Choć prace i zaawansowane badania nad drukiem innych protez, kości, komórek, tkanek miękkich, a nawet całych narządów już trwają, na ich efekty będziemy musieli poczekać jeszcze od kilku do kilkunastu lat. Jedno jest pewne - technologie addytywne otwierają przed medycyną całkiem nowe możliwości i pozwalają szukać rozwiązań, o których wcześniej nam się nie śniło.
Druk 3D nieustannie się rozwija, oferując coraz bardziej zaskakujące zastosowania. Technologia ta jest już wykorzystywana niemal w każdej branży - w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym, zbrojeniowym, kosmicznym, w architekturze, medycynie i stomatologii, a nawet w reklamie. A co z przemysłem spożywczym? Czy i w tej dziedzinie drukarki 3D mogą okazać się przydatne? Jak najbardziej, choć adaptacja technologii przyrostowej do branży gastronomicznej jest dopiero w fazie początkowej. Pojawiają się pomysły, jak można by wykorzystać w tej dziedzinie możliwości oferowane przez tę technologię. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to przeróżne opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością lub akcesoria takie jak sztućce. Nie jest to jednak nic innowacyjnego. Jak wygląda zatem kwestia druku samej żywności?
Technologia druku 3D rozwija się w zawrotnym tempie i zdobywa zainteresowanie coraz większej grupy osób. Należą do niej już nie tylko inżynierowie czy naukowcy, ale także zwyczajni użytkownicy. Choć zakup profesjonalnej drukarki 3D jest sporym wydatkiem, miłośnicy nowinek technicznych chętnie próbują swoich sił w projektowaniu przestrzennym i drukowaniu modeli 3D. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania i sprzętu w stosunkowo łatwy sposób można stworzyć nie tylko elementy konstrukcyjne przeróżnych urządzeń, ale również przedmioty codziennego użytku, które znajdą swoje zastosowanie np. w kuchni. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.
W druku 3D wykorzystuje się wiele różnych materiałów. O tym, który zostanie wybrany do wydrukowania konkretnego modelu, decydują względy praktyczne, estetyczne i technologiczne. Jeśli chcemy otrzymać produkt trwały, warto postawić na wytrzymały materiał, który umożliwi użytkowanie stworzonego elementu. Tworzywa o niższej trwałości wybiera się w momencie, gdy powstałe przedmioty mają mieć charakter typowo testowy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały do druku 3D oraz wymieniamy, w jakich branżach najczęściej się je stosuje.
Urządzenia addytywne coraz odważniej wkraczają na rynek - są wykorzystywane nie tylko w wielu dziedzinach przemysłu (np. prototypowanie), ale również przez hobbystów i amatorów, dla których drukarki 3D są ciekawym gadżetem pozwalającym urzeczywistniać własne wizje, tworzyć modele 3D oraz pogłębiać wiedzę o technologiach przyrostowych.
Motoryzacja to od wielu dekad jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin. Z każdym kolejnym rokiem pojawiają się nowe technologie, rozwiązania oraz systemy sprawiające, że pojazdy, z których korzystamy na co dzień są nowocześniejsze, szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Koncerny motoryzacyjne nieustannie inwestują w rozwój know how i chętnie korzystają z innowacyjnych pomysłów. Nie inaczej było z technologiami addytywnymi, które szybko znalazły zastosowanie w branży przemysłu motoryzacyjnego. Dziś motoryzacja 3D to bardzo złożone zagadnienie, które postaramy się szczegółowo opisać.
Branża technologii addytywnych rozwija się w coraz szybszym tempie, a sam druk 3D jest obecnie wykorzystywany w wielu dziedzinach takich jak przemysł precyzyjny, motoryzacja, architektura oraz medycyna. Do tej rewolucji rokrocznie dołączają kolejne branże. Już dziś mówi się o możliwości wykorzystywania w przyszłości drukarek 3D do produkcji żywności czy budowy baz kosmicznych. Również w dziedzinie fotografii mówi się coraz częściej o możliwościach, jakie dają drukarki 3D.
Druk przestrzenny to dziedzina, która powstała z myślą o łatwiejszym i skuteczniejszym procesie prototypowania jednak szybko zrewolucjonizowała sposób funkcjonowania wielu sektorów, branż oraz przedsiębiorstw. Dziś drukarki 3D można znaleźć w wielu firmach - skutecznie uzupełniają, a nawet wypierają urządzenia działające na zasadzie obróbki mechanicznej. Wydruk przestrzenny pozwala ograniczyć czas, zredukować koszty, a jego możliwości stosowania są w zasadzie nieograniczone.